Kurabiye Çocuk Evi

1
1847

Adres :

Alsancak/İZMİR

1405 Sokak.No:9 D.1

Tel : 0232 422 07 09
Gsm :

0505 912 12 10

Web :

www.kurabiyecocukevi.com

[tab:Amacımız]

Çocuklarımızın okul öncesi hazırlıklarını bütün gelişim alanlarında (bilişsel, sosyal, duygusal, fiziksel) tamamlayabilmeleri için;
* Her öğrenciyi kendi kapasitesinin en üst noktasına ulaştırabilmek,
* Benlik algısını güçlendirerek, öz güvenini kazanmasına yardımcı olmak,
* Yaşıtlarına ve yetişkinlere karşı kendini ifade edebilme becerisini geliştirmek,
* Yetişkinden bağımsız hareket etme becerilerini geliştirebilmek,
* Öğrenmeye karşı merak ve istek uyandırabilmek,
* Öğrenmeyi öğretebilmek,
* Grup dinamiği içinde aktif katılımını teşvik etmek,
* Takım çalışmasının olumlu sonuçlarını yaşamasını sağlamak,
* Gruptaki her üyenin önemli olduğunu hissetmesini sağlamak,
* Kendine ve çevresine karşı sorumluluk bilincini geliştirebilmek,
* Hayal gücünü teşvik etmek,
* Oyun aracılığı ile zihinsel keşif olanakları sağlamak.

[tab:Etkinlikler]

SERBEST ZAMAN ETKİNLİĞİ
Gün her sabah “serbest zaman etkinliği” adı altında bir saatlik oyun uygulaması ile başlar. Çocuk bu etkinlik sırasında ilgi ve ihtiyaçları doğrultusunda kendi kendine karar alma, aldığı kararı uygulama ve bu uygulamanın sonuçlarını görme fırsatı bulur.
Çocuğun karar alma, aldığı kararları uygulayabilme ve zamanını uygun şekilde ortaya kullanabilme alışkanlıklarının geliştirilmesi hedeflenmektedir. Çocuk yaratıcılığı kullanarak, sorun çözme, sosyal ilişkiler kurma deneyimlerini yaşar. Çocukların serbest zaman etkinliklerinde yaptıklarını sözlü ifade ederken dil gelişimine katkı sağlanır onların yaptıkları ile ilgili değerlendirme yapmalarına fırsat yaratır.

ANADİLİ ETKİNLİĞİ

Çocukların dil gelişimini ve Türkçe’yi düzgün kullanmalarını sağlamak, bu yolla kendilerini ifade etmelerine imkan tanımak ve çevre ile etkileşimlerini kolaylaştırmak için günlük planda yer alan bu faaliyetlerde şarkılar, şiirler, tekerlemeler söyleyip, parmak oyunları oynanır, bilmeceler sorulup, dramatizasyonlar yapılır.
Çocukların gelişim düzeylerine, ilgi ve ihtiyaçlarına göre belirlenen konularla onların eski bilgileriyle yeni bilgilerini birleştirmelerine olanak sağlanır. Çocuklarda öğrenme merakı ve isteği uyandırılır.
Anadili ve ünite etkinliklerinde çocuklar dinleme, paylaşma, sıra bekleme, fikir belirtme ve kalabalık ortamda bulunmayı, bazen lider, bazen de izleyici olmayı öğrenirler.

OYUN ETKİNLİĞİ
Çocuklarla iletişim kurmanın onların dünyasını paylaşmanın birçok yolu vardır. Oyun bu yolların en doğalıdır. Çocuğun en ciddi uğraşı oyundur. Çocuk öğrenebildiklerinin büyük bir kısmını oyun yoluyla öğrenir. Oyun çocuğun eğlenmesinin yani sıra fiziksel, sosyal, zihinsel, duygusal akanlarda desteklenmesini sağlar.

MÜZİK ETKİNLİĞİ
Çocuklarla eğlenerek ritim duygusunu aşılama, farklı müzik aletlerini tanıma ve kullanmalarına ortam sağlama, ses ve hareketlerle müzik duygusunun gelişmesine yardımcı olmak, bu alanda yeteneği olan çocukların keşfine katkı sağlamak amacıyla müzik etkinliği yapılmaktadır. Değişik yörelere ve kültürlere ait müzikler dinleterek çocuklarda var olan müzik kulağının gelişmesi sağlanır.

SANAT ETKİNLİĞİ
İşlenen üniteye paralel giden temel deneyim eşliğinde çocuğun yaratıcı bir biçimde ürün oluşturması, farklı malzemeleri tanıması ve kullanması, sanata ve yaratıcılıklarına yönelik ve ilgilerinin uyandırılması hedeflenmektedir.

KAVRAM ÇALIŞMALARI
Kavram çalışmaları ile çocukların bilişsel gelişimlerinin desteklenmesi sağlanmaya çalışılır. Bunun için gerçek obje ve materyallerle gerekli öğrenme ortamları hazırlanarak çocukların renk, sayı, şekil, uzaysal ve alansal kavramları kazanmaları sağlanır. Çocukları ilköğretim olgunluğu düzeyine ulaştırmak için kavram çalışmalarında somuttan soyuta ve basitten karmaşığa doğru bir yol izlenir.

OKUMA-YAZMAYA HAZIRLIK ÇALIŞMALARI
Okumaya yazmaya hazırlık çalışmaları Çocukların dikkat sürelerini uzatma, verilen yönergeleri anlama ve uygulama, ince kas gelişimini desteklemek ve el-göz koordinasyonu geliştirmek amacı ile yapılan çalışmalardır. Okumaya yazmaya hazırlık çalışmalarında “yumuşak malzemeleri şekillendirme, makas tutma, hikaye oluşturma, sesleri tanıma ve çizgi çalışmalarına” yer verilir.

FEN VE DOĞA ÇALIŞMALARI
Bu ders saatinde çocukların ilgileri doğrultusunda doğuştan var olan merak duygusunu geliştirmek, neden-sonuç ilişkilerini anlamaya, çevrelerini gözlemlemelerine olanak sağlamak amacıyla; ünite konularına göre yapılandırılmış ya da spontane olarak gelişmesine olanak sağlanmış gözlem-inceleme-araştırma-keşfetme ve deneme etkinlikleri düzenlenir. Çocuklar bu etkinlik sırasında öğretmenleri ile birlikte nesne, olay, ya da durumları izler, inceler, keşfeder, dener ve çıkarımlarda bulunurlar.

[tab:Ekibimiz]

Esra BOLA; ÖZEL KURABİYE ÇOCUK EVİ’nin kurucusudur.
Dokuz Eylül Ünv. Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik Bölümü 2001 mezunudur.
Öğrencilerin Plastik Sanatlar ( Resim, Seramik, Cam, ahşap vs. boyama ve el işi ) öğretmeni olarak görev yapmaktadır.

Sevil ANDER; Eskişehir Anadolu Üniversitesi Okul Öncesi Eğitimi Öğretmenliği 2004 mezunudur.
2006 Yılından itibaren ÖZEL KURABİYE ÇOCUK EVİ’ nin sorumlu müdürü ve sınıf öğretmeni olarak görevine halen devam etmektedir. 3 – 4 yaş grubu CİVCİVLER sınıfı öğretmenidir.

Ayşegül ÇELİK; Nene hatun kız meslek ve Anadolu meslek lisesi Çocuk Gelişimi ve Eğitimi 2005 mezunudur. Çeşitli Anaokulu ve Kreşlerde Grup Sorumlusu olarak görev yapmıştır.
Seramik atölyesinde kişisel gelişim programını bir yıl içerinde başarıyla tamamlamıştır.
2008 yılından itibaren KURABİYE ÇOCUK EVİN’nde görev yapmaktadır. 5– 6 Yaş Grubu KELEBEKLER sınıf öğretmenidir.

Pınar ÖZKAYA; Atatürk Anadolu Meslek ve Kız Meslek Lisesi Çocuk Gelişimi Eğitimi Öğretmenliği 2004 mezunudur.
Çeşitli Anaokullarında görev yapmıştır. 2008 yılından bu yana Özel Kurabiye Çocuk Evi’nde Kaynaştırma ve oyun grupları olan PENGUENLER sınıfının öğretmenidir.

Fulya ÜNAL; Dokuz Eylül Üniversitesi Buca Eğitim Fak. Müzik Öğretmenliği 2002 mezunudur.
Piyano, Gitar, Tuşlu Çalgılar ve keman Kullandığı enstrümanlardır. Fakülte Bünyesinde çeşitli konserler vermiştir.
Birçok Kolej ve İlköğretim okulunda Müzik Öğretmenliği yapmıştır. 2007-2008 öğretim yılında Özel İzmir ATA Kolejinde “ ŞATURANGA” isimli müzikali sahneye koymuştur.
2008 – 2009 Eğitim ve Öğretim yılında Özel Kurabiye Çocuk evinin branş öğretmenidir.

Victoria EMRE; Blarus Beden Eğitimi ve Spor Akademisi Mezunudur. Jimnastik ve Trambolin antrenörlüğü Klüp semineri ve 2004 Yılında Dans ve Fitnes Convention Kurslarına katılmış ve başarı belgesi almıştır.
Birçok Özel Spor Klüpleri ve Okullarda Jimnastik, Dans ve bale eğitmenliği yapmıştır.

İnci ÖZTÜRK; Dokuz Eylül Üniversitesi Buca Eğitim Fakültesi RESİM İŞ Öğretmenliği 2001 mezunudur.
Birçok Kolej ve İlköğretim okulunda Resim Öğretmenliği yapmıştır.
2008 – 2009 Eğitim ve Öğretim yılında Özel Kurabiye Çocuk evinin branş öğretmenidir.

2004 Monami Resim Yarışması Plaket Ödülü
2005 Pınar Kido Resim Yarışması Ege Bölgesi Birincilik Ödülü
2005 Öğretmenler Günü Konulu Resim Yarışması İl 2.si ve ilçe 3.lük Ödülü
2005 Mopak Defter Kapağı Dizayn Yarışması 2.lik ödülü
2006 Özdilek Alışveriş Merkezi Resim Yarışması Jüri Özel Ödülü
2007 Pınar Kido Resim Yarışması İstanbul’da Sanat Eğitimi Ödülü

Meryem ÖZEN: 2007 yılından bu yana Okulumuzda aşçı ve temizlik elemanı olarak görev yapmaktadır.
Diyetisyen Derya Yılmaz tarafından hazırlanmış olan aylık yemek listesinin uygulanmasında; okulun temizliği ve tertibi konusunda görevlidir.

[tab:İletişim]

Adres: 1405 Sokak No:9 Dr:1 Alsancak-İZMİR

Telefon: 0 232 422 07 09

Web: www.kurabiyecocukevi.com

Kurabiye Çocuk Evi Harita – Ulaşım

[mappress]

[tab:END]

1 YORUM

  1. ben izmir hatay semtinde oturuyorum .AÖFOkulöncesi bölümü son sınıf öğrencisiyim.daha hiç bir yerde deneyimim yok.Sadece kendimi öğretmenlikte geliştirmek için sizin kurumıunuzda stajer olarak çalışmak istiyorum.tel:2442049cep no:5378682687

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here