Çocuk ve müzik

864

Çocuk ve Müzik

ÇOCUK VE MÜZİK

Müzik,kendini ifade etme becerisini,yaratıcılık zevkin ve estetik duygusunu geliştirir;ses ve dil gelişimi ile bilişsel gelişim ve soyut düşünmeye katkıda bulunur.

Çocukta müzik yeteneği doğuştan başlar.Doğumundan itibaren ses uyarıcısına tepki verir.Anne ve babasının ayak seslerini tanır.Ağlamalarla ve ses tonunu yükseltip alçaltarak mutluluğunu ve mutsuzluğunu ifade eder.

Bazı araştırmacılara göre; çocukların şarkı ve mırıldanmalarını dinleyerek,orijinal dans ve oyunlara uyma çabalarını izleyerek,müziğe karşı doğuştan duyarlı olduklarını gözleyebiliriz.Bu doğal yetenek evrenseldir ve her toplumun üyesi olan çocukta doğuştan vardır.Özetle bebekler, sesleri algılamada ve müzikal bir uyarana dikkat göstermede, şaşırtıcı bir şekilde yetişkinlerinkine benzer yeteneklere sahiptir.

3-6 ay arası bebekler,müziğin geldiği kaynağa doğru dönmeye ve bundan aldığı hazzı göstermeye başlar.

1 yaş çocuğu, hareketli bir müziğe, elleri ve sesleriyle katılmaya çalışır.Aynı müzik parçası tekrarlandığında, tanıyıp aynı hareketleri yapmayı ve aynı sesleri çıkarmayı öğrenir.yani birinci yıldaki en belirgin gelişme, müziği seslendirmedir.

2 yaş çocuğu, müziği dinlemeyi sever ve kendi hareketlerini müzikte var olan ritme uydurma çabasına gider.

3, 4, 5, yaşlarında çocukların, spontan hareketlerle tepki vermekten çok müziği, oturarak dinleme eğiliminde oldukları görülmektedir. Bu özellik, okulöncesi çocuğuna dinleme ve sessiz kalma alışkanlığını da kazandırır.Çocukların, müziğe verdikleri tepkileri artan bir şekilde içselleştirmeleri ve bunu yaratıcı oyun ve arkadaşlarıyla sosyal ilişkiler kurma (örneğin dans etme ) şeklinde, geniş bir bağlamda kullanmalarıyla okulöncesi dönemde müzik etkinliği zenginlik kazanır.

Okulöncesi dönem çocuğu için müzik ve dans, kendini ifade etme aracı olmanın ötesinde,onun sosyal gelişimi için de önemli bir etkinliktir.Çünkü çocuk, müzik eşliğinde arkadaşlarıyla daha kolay bir iletişim kurabilmektedir.

MÜZİK VE MÜZİK EĞİTİMİ ÇOCUĞA NE KAZANDIRIR ?

Müzik, öncelikle,şarkı ve tekerlemeler yoluyla okulöncesi dönemindeki çocuğun dil gelişimine katkıda bulunur.Bunun yanı sıra müzikal etkinlikler yoluyla çocuğun yaratıcılığını ortaya koymasına fırsat verir.

Müzik,zihinsel,motor,sosyal beceri ve yeteneklerin gelişimine katkıda bulunmaktadır.

Müzik eğitiminin, okuma yeteneğine de katkıda bulunduğu açıkça görülmektedir.Yapılan araştırmalara göre ,akademik yılın başında ve sonunda okuma testine tabi tutulan ilk öğretim öğrencilerinden,müzik eğitimi alanların,almayanlara oranla daha iyi sonuçlar elde ettikleri görülmüştür.Yapılan pek çok testin sonucunda,notaları doğru seslendiren çocuklarda,harfleri doğru seslendirme oranının daha yüksek olduğu görülmüştür.Müzik eğitiminin olumlu etkisi,okumanın yanı sıra,öğrenme ve yaratıcılıkta da kendini göstermektedir.

Müzik;

Kendini ifade edebilme becerisinin ve yaratıcılık zevkini geliştirir.

Estetik duygusunu geliştirir.

Motor gelişimi ile ritmik gelişimini sağlar.

Ses ve dil gelişimine katkıda bulunur.

Bilişsel gelişim ve soyut düşünmeye katkıda bulunur.

Sosyal ve grup becerileri kazandırır.

Özetle müzik eğitiminin,okuma,soyut düşünme yetenekleri ve yaratıcılığı kapsayan bilişsel becerilerin gelişmesini desteklediğini,araştırma bulgularına dayanarak söyleyebiliriz.

ÇOCUĞUN MÜZİK İLGİSİNİ GELİŞTİRMEK İÇİN ANA-BABA NE YAPABİLİR ?

Her şeyden önce çocuğun müzikle tanıştırmak üzere belirli bir program içinde hareket edilmelidir.Örneğin,evde zaman zaman televizyon yerine müzik dinlemek,farklı konserlere çocuğu da götürmek gibi.Uyku öncesi klasik müzikle uykuya geçişi sağlamak,uyumayı kolaylaştırdığı gibi,çocukta müzik ilgisinin gelişimini de sağlar.Ancak bütün bunları yaparken;çocuğu keşfetmek,hangi müzik türüne karşı daha fazla ilgi duyduğunu,müzik kulağı olup olmadığını belirlemek gerekir.

Bir zamanlar Edirne�de ruh hastalıklarının tedavisinde kullanılan müzik,çocuğunda duygusal boşalımını,rahatlamasını sağlayarak,gerginliğini azaltırken, tedavi edici işlevini yerine getirmektedir.

Bu nedenle, anne-baba bir yandan model olmalı ve çocuğu müziğe özendirmeli,öte yandan da onu, ilgisi doğrultusunda yönlendirmeye çalışmalı ve ilgi duyduğu bir müzik aletini çalması yolunda yüreklendirmelidir.(1)

10 YORUMLAR

 1. ya benim ödevim varda müzik dersinden müzik dinleme ve nefes çalışmalarına örnekler yayınlar mısınız?

 2. bize müzik öğretmenimiz bir ödev verdide biz nasıl yapabiliriz bize anasınıfı çocuklarına notlar nasıl öğretilir dedi sizce bir anasınıfı çocuğuna nasıl notalar öğretilirr??
  soruma acil yanıt verirseniz sewinirim:))

 3. ben muhammed İran azerbaicanından .ankrada yaşiyorum ve çocuklara keman öğretiyorum.bir proje başlamışam.okul-öncesi ve birinci sınıf çocuklar için bir kitab hazırladım.bu kitpla çocuklara millieğitim bakanlığının matematik müfredatını müzikle öğretiyorum artı bu ki sözlerde yalnız matematik yok belkide hayat bilgisi eğitimi de bile var.sizden bu kitabın yayınlamasına yardım istiyorum.

 4. siteniz çok güzel eywallah da işte daası var ya müzikli dramatizasyon lazm bna..buna uygun şarkıları da bulundurursanız yararlanabiliriz.tabi dramatizasyon olmayabilr ama en azından müziğini koyunuz indirip ona göre esinlenerek bişiler üretebiliriz..ilgilenirseniz acayp sevinirim.şimdiden saolun..

 5. Merhaba Değerli anaokulu.com emekçisi öğretmen arkadaşlarım;
  2 yıl süren bir çaba ile hazırladığımız ve el yıkamadan ders çalışmaya kadar bir çok konunun bestelendiği,
  ve sonunda TOBB ve GİB desteğiyle tüm okullara ücretsiz dağıtılan,
  MEB onaylı Türkiye’nin ilk ve tek çocuk eğitim şarkılarını ve kliplerini
  aşağıdaki linkten indirebilir, sizde tüm ebeveynlere ( ücretsiz) dağıtabilir,
  internette yayınlayabilirsiniz…

  http://rapidshare.de/files/40764260/Goekhan__EN_KL_PLER_.rar.html

  Konu ile ilgili ( A.A ) Milliyet Gazetesi haber linki de aşağıdadır.

  http://www.milliyet.com.tr/Ekonomi/SonDakika.aspx?aType=SonDakika&ArticleID=989732&Date=11.09.2008&Kategori=ekonomi&b=Sarkilarla%20vergi%20bilinci

  Sevgilerimle
  Gökhan ŞEN
  Sanatçı / Müzikent Ltd. Şti Prodüktör ve Şirket Müdürü
  http://www.muzikent.com
  gsenmail@gmail.com

 6. ben kayıt olmak istiyorum parola bekliyorum lütfen ilgilenirmisiniz1 yaşında kızım var

Comments are closed.