Domuz Gribi

0
297

Domuz gribiyle ilgili bugün Habertürk Gazetesinde Ali Tezel tarafından yayınlanan yazıyı ziyaretçilerimizle paylaşıyoruz. Paylaşma nedenimiz Domuz gribi ile ilgili aldığımız emailler ve küçük yaşta çocukları için endişe duyan ailelerimizin bu konuyla ilgili duyarlılığı.  Ailelerin ne kadar endişeye kapıldıklarını hatta çocuklarını anaokulu, yuva, kreş ve bunlara dahil olarak ilköğretim gibi eğitim yuvalarına göndermek istemedikleri günlerin üzerinden fazla zaman geçmedi.

Domuz gribi ülkemizde ve dünyada insanları oldukça fazla etkiledi. Haber bültenlerini açtığımızda hergün ölüm haberlerini izledik. Gazetelerde anasayfalarda illere göre cenaze dağılımları okuduk. Yüzyılın salgını olarak tabir edilen Domuz Gribi bir anda gündemden düştü. Türk Milleti olarak suni gündemlere alıştırılmış bir milletiz. Ülkemizde hergün birbirinden farklı suni gündemler oluşturulmakta. Konu Sağlık olunca çocuklarımızın sağlığı olunca kimse kusura bakmasın sessiz kalamayız. Domuz gribi canı sıkılıp dünyayımı terketti yoksa hiç gelmedimi açıkçası merak ediyoruz.

————————————————————————————————————————————-

Aşağıda okuyacağınız köşe yazısı Ali TEZEL’in Habertürk Gazetesinde yayınlanan yazısından alıntıdır.

Bakanlık Domuz Gribi Konusunda Açıklama Yapmalı

Domuz  gribi aşısı için milleti gaza getirme çabaları içinde çırpınan yetkililer, önce Ankara Sanatoryumu’ndaki bir görevlinin, ardından 5 vatandaşın daha domuz gribinden öldüğünü açıkladıklarında yalan söylediklerini bu köşeden ifade etmiştim.

Bu kişiler konusunda tespitimin gerekçesi TÜİK (Türkiye İstatistik Kurumu), kayıtları idi. Her ölüm önce hekim tarafından sebebi tespit edilerek bir nüshası TÜİK’e, diğer nüshası da Nüfus Müdürlüğü’ne gönderilmek üzere raporlaştırılır.

“DOMUZ GRİBİNDEN ÖLEN YOK”


Halen ülkemizde resmi bilgilere göre domuz gribinden ölen tek bir kişi dahi yoktur. Devletin yani Sağlık Bakanlığı’nın, milleti aşılamak için bu kişilerin domuz gribinden öldüğü yalanının anlaşılmasından sonra yine 500 kişiye kadar isim belirtilmeden, “Filanca ilden on kişi, filanca ilçeden 8 kişi domuz gribinden öldü” denilerek halka yanlış bilgi verilmeye devam edildi. Sonra iş iyice ayyuka çıkınca ve söyledikleri yalanlara kendileri bile inanmakta güçlük çekince, “Artık domuz gribinden ölenleri açıklamayacağız” demeye başladılar. Öte yandan koca koca profösörler, doktorlar, klinik şefleri de TV’lere çıkıp “Domuz gribi aşısı olun” derken hiç utanmadılar. Artık işin esası ortaya çıkıyor. Şimdi Sağlık Bakanlığı’na düşen bir görev var:

Domuz gribi sebebiyle kimleri zengin ettiğimiz, domuz gribi aşısı olarak kimleri sakat bıraktığımızı da açıklamak zorundalar.