Okul Öncesi Etkinlikleri – En İyi Arkadaşım

Öğretmen sınıfın duvarına büyük bir kağıt yapıştırır ve bu kağıt ile neler yapılabileceğini sorar. Öğrenciler arasında merak uyandırılmasını sağlar.

Bir yetişkin fotoğrafı göstererek ‘bu benim en iyi arkadaşım, size arkadaşımı tanıtmak istiyorum’ diyerek öğretmen arkadaşını anlatmaya başlar.

Öğretmen öğrencilerin arkadaşlık kavramı ile ilgili bilgilerini kontrol etmek adına; bu kişi benim arkadaşımsa ona karşı neler hissediyor olabilirim? Tanımadığınız bir kişi sizin arkadaşınız olabilir mi? gibi sorular sorarak öğrencilerin bilgi düzeyleri ölçülür ve kendilerini ifade etmeleri sağlanır.

Arkadaşlık değerleri ile ilgili konuştuktan sonra öğretmen tanıttığı kişi ile ilgili bilgiler verir. Örneğin, en sevdiği renk, en sevdiği yemek, karakter özellikleri gibi özellikleri sıralar.

Öğrenciler seçtikleri arkadaşının resmini çizmek üzere masalara yönlendirilir. Her öğrenci çalışmasını tamamladıktan sonra tüm sınıfa resmi göstererek arkadaşını tanıtır ve onunla ilgili bir takım özellikleri anlatır.

Tüm resimler birleştirilir ve böylece ‘Arkadaşlık Duvarı’ oluşturulmuş olur.

 

en iyi arkadaşım (2)

 

en iyi arkadaşım (2)

 

en iyi arkadaşım (2)