Okul Öncesi Hafıza Oyunları

okul öncesi çocuk

 

Öğretmen öğrencilere sınıfta bir hafıza oyunu oynayacaklarını söyler. Hafıza kavramı ile ilgili kısa bir konuşma yapar. Öğrencilere kağıt ve kalem dağıtılır ve tahtaya bazı şekiller çizilir. Öğrencilerin 10 saniye tahtaya bakmalarına izin verilir. 10 saniye sesli bir şekilde sayılarak aynı zamanda öğrencilerin ritmik sayma alışkanlığı pekişmiş olur.

10’a kadar sayıldıktan sonra öğrencilerin tahtadaki şekilleri göremeyecekleri şekilde tahtanın önüne geçilir. Tüm öğrencilerin hatırladıkları şekilleri kağıda çizmeleri istenir. Herkes çizimini yaptıktan sonra tahtadaki şekiller gösterilir ve öğrenciler kendi çizdikleri ile tahtada çizdiklerini karşılaştırır. Bu çalışmadan sonra farklı bir çalışma yapılacağı söylenir.

Sandalyeler yan yana dizilir. Öğrenciler sandalyelere oturur. Sol başta oturan kişi ismini söyler. İkinci sırada oturan kişi, birinci arkadaşının adını ve sonra kendi adını söyler.
Üçüncü sandalyedeki kişi, birinci, ikinci sandalyedeki arkadaşının adını ve sonra kendi adını söyler. Oyun bu şekilde en son öğrencinin baştan başlayarak arkadaşlarının ismini söylemesi ile son bulur.