Sosyal Duygusal Gelişimi Desteklemek İçin Yapılabilecek Etkinlikler * 0-6 yaş Okul Öncesi için

Sosyal duygusal gelişimi destekleyecek etkinlikler

(0-1 ay)

Anne çocuk arasında oluşan duygusal bağın temeli bebeklikte atılır. Bunun sağlıklı gelişmesi için bebeğin annesine ve ortama güven duyması gerekir. Bu güven ihtiyaçların düzenli ve sevecen bir şekilde karşılanması ile oluşur. Bebeklikte oluşan bağ, temel güven duygusu ve bebeklerin doğuştan sahip oldukları huyları duygusal gelişimin temelini oluşturur.

Bebeği ağladığında rahatlatırken aynı zamanda neden ağladığıyla ilgili konuşun. “Ne oldu Esra’cım, diğer bebekler ağladığı için mi ağlıyorsun?” gibi.

Empati, başkalarının ne hissettiğini anlamak ve ilgilenmektir. Siz bebeğin ihtiyaçlarına anında, sürekli ve sevecen bir şekilde cevap verirseniz empatiyi öğretmeye başlamışsınız demektir. Mutsuz olduğunda rahatlatırsanız, ilerde aynısını size yapmaya başlayacaktır. Mutsuz olduğunuzda bir oyuncağını verecektir ya da sırtınızı sıvazlayacaktır.

Bebekler bu dönemde dokunulmaya sarılmaya ihtiyaç duyarlar. Dokunmanın beyin gelişimine de faydası vardır. Bebeği her tutuşunuzda yumuşak bir şekilde dokunun. Ona sevildiği ve istendiği mesajı verilmiş olur. Yumuşak dokunuşlar bebeği rahatlatır ve stresi azaltır. Sakin olduğunda etrafında olup bitenlerle daha ilgili olacaktır. Bebek masajının da yararları bilinmektedir. Özellikle de düşük kilolu doğan bebeklerin iştahını açtığı ve hızla gelişim gösterdikleri araştırmalarla kanıtlanmıştır. Hatta kabızlık çeken bebekleri de rahatlattığı ve ağrıyı azalttığı görülmüştür. Her gün dokunun ve dokunurken de konuşmayı ihmal etmeyin. Örneğin, “Şimdi senin kollarını elliyorum, bacaklarını yukarı kaldırıyorum.

29 YORUMLAR

  1. yha süzel ama benim aradaığım şey yok ben sosyal gelişim ile ilgili 50 tane etkinlik arıyorum en azından bi kaçtane yayınlarsanız sevinirim:D

  2. hadiii nolur yardım edin bu benim için çok önemli lütfeeen çocuğun sosyal gelişimine uygun etkinlikler ve oyunlar hakkında yardım edin noluur

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz