Aile katılımı için çimadamlar ve çimbayanlar

Aile katılımı için çimadamlar ve çimbayanlar

Aile katılımı olarak düşündüğüm çimadamlar ve çimbayanlarımız. Velilerimiz ve çocuklar büyük bir özenle yaptılar fakat hala çimler çıkmadı. Ayrıca süslerken çocuklar kendi göz renlerine göre düğme seçme yarışına girdiler. İlkokulda ben de yapmıştım ve çok severek yetiştirmiş, bir oyuncak gibi oynamıştım. Aslında bitki yetiştirme gibi fen etkinliği için de kullanabileceğimi düşündüğüm bu çimadamlar beni hayal kırıklığına uğratıyor.

çimadam resimleri

Çoğunuz biliyordur ama bilmeyenler için nasıl yapıldığını anlatmak istiyorum.

Gerekli malzemeler:

 • 1 adet ince naylon çorap (ten çorap)
 • Elenmiş talaş (büyük tahta parçaları için elenmesi gerek)
 • Çim tohumu
 • Boncuk, düğme ve iğne iplik, çeşitli kurdela , çiçek parçaları

çim adam fotoğrafları

Yapılışı:

 • Çorapların yırtık ve ya delik olmayan taraflarından 20 cm uzunluğunda parça yetecektir kesilir ve açık olan bir tarafından büzülerek dikilir. Dikilen kısım içe çevrilir ve bu kısma çim tohumu ile karıştırılmış talaş dökülür. Çim tohumlarının eşit yayılmasına dikkat edilmelidir.
 • Daha sonra talaş iyice doldurulur ve en alt tarafından sıkıca bağlanır.
 • Kulaklar ve burun yapmak için önce burunun olduğu yerden merkez belirlenir. ve çorap ve talaş istenilen büyüklükte tutulup bırakılmadan iple sıkıca bağlanır. kulaklara da arkadan ve önden bastırılarak parmaklarla kepçe şekli verilebilir ve bu şekilde sıkıca bağlanır.
 • Daha sonra yapacak kişinin yaratıcılığına kalmış süslemek
 • Düğme, boncuk veya hazır gözlerden resimdeki gibi makarnalardan ve çeşitli artık malzemelerden yararlanılabilir.

21 YORUMLAR

 1. arkadaşlar fasulye yeşertmeyi anlatmışsınız sağolun. bide patates yeşertme var. bitane patatesin ortasından kürdan geçiriyorsunuz bir kabın içine patatesi koyuyorsunuz fakat patatesin sadece ucu suda kalıyor. kürdandan yukarsı kabın üstünde durur zaten. bi süre sonra patatesin yeşerdiğini görürsünüz

 2. Bu etkinlikleri paylaşan arkadaşlar gibi sizde etkinliklerinizi paylaşabilirsiniz. Birbirimize yardımcı olmaya davet ediyorum sizleri. Etkinlikleri adınızla sermerane@gmail.com adresine gönderebilirsiniz. Görüşmek üzere.

 3. teşekkürler sevgilerimleeeeeeeeeeee öğretmenim faliyetleriniz çok güzel ol muş. tebrikler, saygılar ,sevgiler. görüşmek üzereeeeeeee

 4. fasulye
  bir kap alıyosun sonra içine toprak koyuyorsun ,fasulye diziyorsun ,üstüne de pamuğu açarak üstüne koyorsun sonra ise su döküp büyütmeye başlıyorsun ve her gün aynı saate su koyuuyorsun
  iyi tatilller
  yazar eda oruçoğlu

 5. cay tabagına yada bir kutunun içinee ıslanmış pamuğu koyuyorsunuzz daha sonra fasulyeleri diziyorsunuz üzerne tekradan ıslanmış pamugu koyuyorsunuzz..bukdar..ara ara sulama yapıorsunuz tabkıde.gölgede durck diye blıordum ben birde!

 6. kuru fasulyenin filizlenme deneyinde sadec pamuk, kuru fasulya ve suya ihtiyacınız var. bir kabın içerisine tabana pamuk yayılır onun üstüne fasülyeler konulur daha sonra yine pamuk kapatılır ve güneş gören bir yere konulup sulanmalı ,suyuna dikkat edin kurumasınlar.

 7. merhaba,
  bende kızlarıma kuru fasulyenin filizlendiğini gösteren deneyi yapmak istiyorum. Hatırladığım sadece pamuk bana yardımcı olabilirmisiniz nasıl yapıyorduk.
  teşekkürler, sevgilerimle,

 8. çok güzel bi çalışma çok teşekkürler sayın site yönetim ekibi arkadaşlarımıza fakat ben bir konuda takılı kaldım şimdi çim adamlar ve çim bayanlar diyosunuz peki bu şöyle yorumlanmamalımıydı benim acizane fikrim ; çim adamlar ve çimkadınlar veya çimerkekler ve çim bayanlar :)))

  çok tşkkrler oyunlarını çok seviyoruz başarılar

Yoruma kapalı.