Anaokulu Öğretmeni

Okul öncesi öğretmenliği güncelleme;

Aşağıdaki resimde  2009 yılı okul öncesi kontenjanlarını ve okul öncesi öğretmeliği taban puanlarını görebilirsiniz.

Resmi inceleyemiyorsanız;

Atanacak kadrolu okul öncesi öğretmeni: 1319
Okul öncesi taban puan 54


——————————————————————————————-

Mili Eğitim Bakanlığından Anaokulu Öğretmeni ataması yapılacağı konusunda açıklama yapıldı. Anaokulu öğretmeni atamaları ile ilgili açıklamayı aşağıdan okuyabilirsiniz.  Haber hakkındaki yorumları aşağıdan yapabilirsiniz.

Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, 10 bini sözleşmeli, 5 bini kadrolu toplam 15 bin öğretmenin atamasını 14 Eylül 2009 tarihinde yapacaklarını bildirdi.

Çubukçu, Başkent Öğretmenevi’nde düzenlenen, yurt dışındaki Türk çocuklarının eğitimlerine yönelik ”Uzaktaki Yakınlarımız Projesi” paylaşım programı ve paneline katıldı.

Çıkışta gazetecilerin sorularını yanıtlayan Çubukçu, öğretmen atamalarına ilişkin olarak, 15 bin öğretmen atayacaklarını hatırlattı. Çubukçu, ”Bunların yaklaşık 10 bini sözleşmeli olacak, 5 bini de kadrolu olarak atanacak. Bu bizim Maliye’den daha önce aldığımız kadrolardı. Biliyorsunuz benim Bakan olarak bir açıklamam var, ‘Bundan sonra sözleşmeli öğretmen almayacağız’ diye. Bu ağustos sürecinden sonra ikinci etap sözleşmelileri kadrolu olarak alacağız. 31 Ağustos-11 Eylül 2009 tarihleri arasında başvurular yapılacak, 14 Eylül 2009 tarihinde ise atamaları yapılacak ve internet yoluyla duyurulacak” dedi.

Nimet Çubukçu, kadroların büyük bir çoğunluğunun okul öncesi eğitim için ayrılacağını ifade ederek, okul öncesi eğitimi zorunlu hale getirdiklerini, önümüzdeki yıl içinde de yaygınlaştırılacağını söyledi.

Bir soru üzerine, Kasım ayında da öğretmen ataması yapacaklarını, ancak bu atamaların sözleşmeli değil, kadrolu atama olacağını vurgulayan Çubukçu, ”Bundan sonrakiler hep kadrolu olacak” diye konuştu.

Çubukçu, ”Okul öncesi için ne kadar kadro düşünülüyor?” sorusuna, ”İlk etapta 10 bin civarındaki atamanın yaklaşık 8 binini okul öncesi eğitim için düşünüyoruz” yanıtını verdi.

Bir gazetecinin ”Okulların 28 Eylül 2009 tarihinde açılacağına ilişkin bazı söylentiler var. Bu konuda bir gelişme var mı?” sorusu üzerine Çubukçu, ”Şu anda öyle bir şey yok, ama biliyorsunuz ki okulların açılışı da dahil her şey Bakanlar Kurulu’nda görüşülebiliyor. Şu anda böyle bir durum söz konusu değil. 24 Eylülde açılacak diyoruz” dedi.

7 YORUMLAR

  1. arkadaşlar öğretmen atamaları diyorlar yani meslek lisesi mezunu yardımcı abla alımından söz etmiyorlar,ben bir öğretmenim ve en iyi karar verilmiş diye düşünüyorum, kendi anaokulumda ise kesinlikle yardımcı ablalara sınıf teslim ettirmiyorum,çocuklara herşeyden önce öğretmen gerektiğini kabul edelim artık…

  2. ülkemiz içn ve meslekdaşlarım için çok hayırlı bir haber,sayın bakanımız çok güzel bir olaya imza attı,başarılarının devamını dilerim,bir okul öncesiöğr.mezunu olarak ve bir anne olarak…

  3. Güzel ama geç kalınmış bir haber.Sayın bakanımız nimet cubukçuya teşekkürlerimi iletiyorum. Ben düz lise mezunuyum açık öğretim işletme okuyorum.Anaokulu öğretmeni bende olabilirmiyim. Bu atamalara bende katılabilirmiyim.Nereye başvurular yapılacak bu konuda bilgilendirilirsek sevinirim. Okul öncesi öğitimin şart olduğunu düşünüyorum.

  4. güzel bir haber ama biz usta öğreticiler ne olacaz kaç yılımız gitti şimdi bize okuyun sizde üniversiteli olun diyeceksiniz ama.. o giden yılara verilen emekleri kim bize geri getirecek sayın bakanım

  5. evet okul öncesi gerçektende şart ama gittikçede çok zorlaştırıyolar kimsenin kazanmasını istemiyorlar

  6. ewett çok teşekkür ederiz SAYIN BAKANIM, bişey sorcağım bana biri lütfen cevap versin. ben meslek lisesi çocuk gelişimi mezunuyum büyük nedenlerden dolayı üniverste sınavına giremedim yani lise mezunuyum şimdi bu atamalara benimde katılmam mümkünmü ve nerelere başvuru yapacağım beni aydınlatırmısınız.bendee mesleğimi en iyi şekilde göstermek istiyorum.

  7. harika bir haber.geç kalınmış bir atama dönemi ama zararın neresinden dönülürse kardır.nihayet okulöncesinden anlayan bir bakanımız oldu.teşekkürler bakanım.
    OKULÖNCESİ EĞİTİM ŞART bir an önce Türkiye genelinde zorunlu olmalıdır.

Yoruma kapalı.