Anaokulu Oyunları

Kaç Kabak Oyunu
Bu oyun, çocuklar kaça kadar saymayı biliyorlarsa o kadar sayıda çocukla oynanır. Her çocuğa bir sayı verilir. Aralarında bir ebe seçilir.
Ebe sorar ;
–          Olsun, olsun, olsun…. Kim olsun ? Beş kabak olsun…
Sözü beş numaralı kabak alır:
–          Neden beş kabak olsun ?
Ebe : Ya kaç kabak olsun ?
Beş numaralı çocuk : Olsun, olsun, olsun da sekiz ( yada istediği bir sayıyı söyler ) kabak olsun.
Sözü bu kez de sekiz numaralı çocuk alır :
–          Neden sekiz kabak olsun ?
vb. oyun böylece sürer. Oyun sırasında şaşıran yada geciken çocuk oyun dışı kalır.


Kartal ve Güvercinler
Bir ebe seçilir, bu kartal olur. Öteki çocuklar iki kümeye ayrılırlar; bunlar da güvercin olur. Oyun alanına iki yuvarlak çizilir. Bunlar arasında 4-6 metre mesafe bulunur. Bu yuvarlaklar güvercin yuvası olur. İki küme güvercinden bir küme bir yuvada, öteki küme de öteki yuvada durur. Kartal ortada bekler.
Oyun kartalın işaretiyle başlar. Güvercinler yuvadan yuvaya geçerek yer değiştirirler. ( bu geçiş, güvercin uçuşuna öykünülerek yapılır.) Güvercinler yer değiştirirlerken kartal da onları kapmaya çalışır. Kartalın elini dokunduğu çocuk kartala yakalanmış olur, oyundan çıkar. Oyun yeni bir ebe seçilerek yinelenir. Kartallardan hangisi daha çok güvercin yakalamışsa, o birinci olur; alkışlanır.
Aslan ve Maymunlar
Bir ebe seçilir, bu aslan olur. Öteki çocuklar iki kümeye ayrılırlar, bunlar da maymun olurlar. Oyun alanına birbirinden uzak iki daire çizilir, bunlar da maymun yuvası olurlar. Çocuklar iki kümeye ayrılırlar. Bir küme bir yuvada, öteki küme de öbür yuvada durur. Ortada da aslan ini olur, aslan orada uyur.
Oyun başlayınca maymunlar bir yuvadan öbür yuvaya giderken, aslanın yanına gelirler ve uyuyan aslanı elleyerek onu uyandırmaya çalışırlar. Aslan uyanınca kendisine elleyen maymunlardan birini kovalar, yakalamaya çalışır. Maymun da kaçıp yuvalardan birine girmeye çalışır. Aslanın bir kez yakalama hakkı vardır. Hiç maymun yakalayamazsa, yeniden aslan olur. Bir maymun yakalarsa, bu kez, yakalanan çocuk aslan olur. Birden çok maymun yakalanırsa, aralarında sayışma yaparlar, bir aslan seçerler. Oyun yinelenir. Oyun böylece sürer. Oyunun birden çok oynanışlarında, her aslanın tuttuğu maymunlar sayılır. Aslanlar arasında en çok maymun tutmuş olan hangisi ise, o aslan “ormanlar kralı” seçilir, alkışlanır.

Kümes Oyunu
Çocukların sayısı kadar yuvarlak çizilir. Bunlar kümes olur. Her yuvarlak, bir çocuğun iki ayağını alacak genişlikte olur. Öğretmen, her çocuğa bir kümes hayvanı adı verir. Tavuk, kaz, ördek, hindi, vb. Çocuk sayısı çok olduğu için her hayvandan 5-6 çocuk olabilir.
Oyun başlayınca, her kümes hayvanı kendi kümesinde durur. Öğretmen, onlara adlarını söyleyerek seslenince, kümeslerinden çıkarlar, ya serbestçe gezinirler, yada öğretmeni izleyerek gezinirler. Bu sırada da öykünme yaparlar. (tavuk gibi, ördek gibi yürürler.)
Örneğin : Öğretmen, “tavuklar” diye seslenince, tavuklar çıkar, gezinirler. “Ördekler” diye seslenince, ördekler çıkar gezinirler, vb. Gezintinin bir yerinde öğretmen ; “kurt geliyor kaçın” diye bağırır. Çocuklar kaçışırlar, kümeslere girerler. Her çocuk bir kümese girecektir. Kimsenin belirli bir kümesi olmaz. Herkes en yakın kümese girer. Bir kümese iki çocuk giremez.
Çocukların kurttan kaçtığı sırada, öğretmen de bir kümese girer, bir çocuk açıkta kalır. Açıkta kalan çocuk, oyun yinelenirken, öğretmenin yerine geçer, oyunu yönetir. Sonra o bir kümese girer, bir çocuk açıkta kalır, bu kez de o çocuk oyunu yönetir. Oyun böylece sürer.
Ne Yapalım ?
Sayışmayla bir ebe seçilir. Çocuklar halka olup, el ele tutuşup dönerlerken aşağıdaki sözleri söylerler, ebe ortada durmaktadır.
Ne yapalım, ne yapalım
Siz söyleyin biz yapalım
Haydi şöyle oynayalım…
Ebe yapsın, biz yapalım… derler.
Ebe bir hayvan öykünmesi yapar. ( kedi, köpek, tavşan vb.) Halkadaki çocuklar da durup, aynı öykünmeyi yaparlar. Oyun bitince, ebe halkaya katılır, kendi yerine bir ebe seçer. Oyun baştan yinelenir.

Kıskanç Tavuklar
Oyuncular iki kümeye ayrılır, karşılıklı dururlar. Her küme 7-8 kişiyi geçmemelidir. Bunlar birbirinin belinden sıkıca kavrarlar. Kümelerin önünde bulunanlara “anaç tavuk”, arkadakilere de “civcivler” denir. Oyunda amaç, önde bulunan anaç tavuklar, kümenin arkasında duran civcivlerini kaptırmayacak, fakat karşı kümenin arkasındaki civcivi yakalamaya çalışacaktır. Bu sırada bellerinden birbirini tutan çocuklar koparlarsa, o küme oyunu kaybetmiş sayılacaktır.
Mısır Patlatma
Çocuklar halka olur, çömelirler. Öğretmen ortada şu konuşmayı yapar :
–          Çocuklar, sizinle mısır patlatacağız. Hepinizin ellerinde birer elek var. İçindeki mısırları önce ateşte ısıtalım, der.
Çocuklar ateşte mısır patlatıyormuş gibi, kollarını sağa sola sallamaya başlarlar. Bu sırada öğretmen :
–      Patt.. deyince, bütün çocuklar yerinden sıçrar ve yine eski durumunu alır. Öğretmenin mısır patlatmasına çocuklar da böylece katılmış olur. Ancak öğretmen “patt” demeden, hiç bir oyuncu mısırını patlatmaz. Böyle yapan olursa, komik cezalarla oyun daha zevkli hale getirilebilir.
Eşini Bul Oyunu
Çocuklar, ikişer ikişer eşlendirilir. Herkes eşini tanıdıktan sonra, eşler bahçeye dağılırlar. Öğretmen ;
–          Ben işaret verdiğim zaman, kim eşini daha çabuk bulur ve karşıma sıra olursa, onlar oyunu kazanırlar, der.
Öğretmenin işaretiyle istenilen yerde sıralanan çiftler, oyunda başarılı sayılırlar.
Öt Kuşum Öt
Çocuklar arasından bir ebe seçilir. Gözleri bağlanır. Arkadaşlarından birisi sessizce yanına yaklaşır. Öğretmen ;
–          Arkadaşını tanıyabilecek misin ? diye sorar.
Ebe, karşısındakinin yüzünü, saçlarını eliyle yoklar, tanıyamazsa ;
–          Öt kuşum öt… der.
Arkadaşı da, sesini değiştirerek kuş gibi ötme öykünmesi yapar. Ebe yine tanıyamazsa, başka bir oyuncu çağrılır, ebe ona da “öt kuşum öt” der. Tanırsa, ebelikten kurtulur, tanıyamazsa, ebeliği sürer. Tanınan çocuk ebe olur. Oyun böylece sürer.

30 YORUMLAR

 1. bu oynlar çok iyi bnde oyun albmü yapıyrum hocamız not wercek. daha fazla oyun gerekli lütfen yardımcı olur musunuz??

 2. eski minder oyunu: bir kişi ebe oluo ve ortaya geçio dier çocuklar etrafında dönerek şarkı söylüolar
  Eski minder, yüzünü göster, göstermezsen bir poz ver,
  güzellik mi çirkinlik mi havuz başında heykellik mi.
  ebe olan bunlardan birini seçio ve gözlerini kapatıo ebe mesela heykelliği seçti ise çocuklar bir poz vererek kıpırdamadan duruyo sonra ebe gözlerini açarak en çok kimin pozunu beğendi ise onu seçio ve seçtiği kişi ebe oluo oyun böle devam edio

 3. çocuklar yağ satarım bal satarım oyununu ve sandalye kapmaca oyununu yani şarkı söyleniyor ve çocuklar sandalye etrafında dönüyorlar şarkı duraklatılınca herkes bi sandalyeye oturmaya çalışıyo ayakta kalan oyundan çıkıo. bu oyunları çok seviyorlar biz 4-6 yaşa oynatıyoz ve çok güzel oynuyolar ayrıca öğretmek istediiğimz bir şarkıyı dinletyoruz ki dikkatle dinledikleri içn dha çabuk ezberliolar

 4. başka oyunlar warsa ekleblrmsnz bn bunları yaptrdm qenlde haftnn 3 gnü oyun yaptrdğm için oynattırack oyun klamdı yardmcı olursanz sewnrm sımdıden teşekkrler:)

 5. ya arkadaşlar oyunlar güzelde bana değişik mataryelli oyunlar lazım ltfen bilidiğiniz varsa paylaşın

 6. oyunlar cok guzel baska oyunlar varsa yazarmısınz cok yaralı oluyo bizim icin cocuklarda cok eglenıyolar oynarken cok keyif alıyolar

 7. oyunlar güzel. peki sayılar ve işlemlerle ilgili oyun örnekleriniz varmı varsa lütfen yardımcı olurmusunuz. şimdiden teşekkürler

 8. ya oyunlar anaokulu çocuguna göre biraz fazla kurallı ama yinede işime yaradı teşekkür ederim

 9. DUYGULARINI GELİŞTİRME OYUNU

  Çocuğun eline tebeşir verilerek gözleri bağlanır ve yazı tahtasının önüne bırakılır.Tanıdığı,bildiği bir eşyanın resimini çizmesi istenir.Ya da gözü bağlı ebenin,arkadaşı elini tutarak bir resim çizdirir.Bunun ne oldugunu ne olabilecegini bulması istenir.

  (bide benden dinLendirici ve egitici oyun örneği oLsun .d )

 10. evet oyunlar güzel ama daha cok lazımm bende albüm hazırrlıyormm yardmm edersenzz sewınırmm simdiden tesekkürler…:)

 11. gerçekten güzel oyunlar da .
  ben de albüm yapacağım ama hiçbirinin kaynağı falan yok ki nasıl olacak yaw.
  yardım istiyorum ….

 12. ya arkadaşlar oyunlar güzel ama ben oyun albümü yapacam bunların hangi gelişim alanlarına etkili oldugunu yazmamışlar

 13. ya arkadaşlar acilen parmak oyunları lazım bi kaç örnekle yardımcı olur musunuz ???

Yoruma kapalı.