Bardakları Doldur Boşalt

Öğrenciler iki gruba ayrılır, sayışma ile takım liderleri seçilir. Gruplar, iki ayrı masaya oturtulur ve “Doldur-Boşalt oyunu oynayacağız. Renkli sıvıyı bir bardaktan diğerine aktaracağız.” diyerek oyun hakkında bilgi verilir. Her gruba yarısı su dolu bir sürahi ve iki boş bardak verilir. Sürahideki sular gıda boyası ile renklendirilerek iki farklı renkte sıvı elde edilir. Boya katkısı ile suyun renginin değiştiği farklı bir sıvıya dönüştüğü vurgulanır ve oyuna geçilir. Öğretmenin işareti ile takım liderleri tarafından bardaklardan biri doldurulur ve sıvı diğer boş bardağa aktarılır. Aktarma işini tamamlayan öğrenci bardakları yanındaki arkadaşının önüne iter, bu şekilde tüm grup üyeleri tarafından aktarma yapılır.

Aktarma işlemleri esnasında sıvı eksilirse takım lideri sürahiden sıvı takviyesi yapar. Oyun esnasında öğrencinin sıranın kendilerine gelmesini sabır ile beklerken aynı zamanda sıra kendilerine geldiğinde hızlı bir şekilde aktarımı gerçekleştirmeye çalışır.

Grup lideri oyun bittikten sonra masalara dökülen suyun temizlenmesi için kurulama bezi, kâğıt havlu veya peçeteleri arkadaşlarına dağıtarak hep birlikte masaları ve yere dökülen suları temizlerler. Ardından üzerinde üç boş kabın çizili olduğu çalışma yaprağı dağıtılır. Öğrencilerden kapların birini boş bırakmaları, birini yarıya kadar diğerini ise tam dolu gibi boyamaları istenir.

Not: Çalışmada su yerine, irmik, kum, gibi akıcılığı olan farklı nesneler kullanılabilir. Suyu renklendirmede guaj, sulu boya vs. kullanılabilir.

Boyama sayfası yerine öğrencilere üç adet bardak verilip bardakları boş, yarım dolu, dolu şeklinde düzenlemeleri istenebilir.

 

bardakları doldur boşalt