Çocuğum Her Şeye Ağlıyor

çocuklarda ağlama sorunu

 

Eğer çocuğunuz her şey ağlıyorsa doğru yerdesiniz. Okul öncesi dönemde bu tarz sıkıntılar görmek mümkün. Bu sıkıntılı dönemin sizin ve çocuğunuzun huzurunu kaçırmaması imkansız. Bu dönemi atlatabilmek kolay olmasa da aşılabilecek bir takım çözüm yolları mevcut.

Kimi çocuk okulda sakinken evde çok huysuzdur. Ebeveynlerinden bütün gün ayrı olduğu için akşam onlara kavuştuğu zaman onlardan sevgi ve ilgi beklerler. Çocuklarınıza mutlaka vakit ayırın ve onlara onu ne kadar sevdiğinizi ve özlediğinizi gösterin.

Televizyonda güzel örnek oluşturabilecek filmler izlemesine izin verin. Tabiî ki bunu belli bir süre içinde belli sınırlar dâhilinde yapmayı unutmayın.

Ağladığında ona ihtiyacı olan kelimeleri verin. Örneği oyuncağının pili bittiği için ağlıyorsa ona oyuncağına yeni bir pil takalım şeklinde konuşun. Hazırlanıp dışarı çıkmak sizin için çok zorsa ‘şuan sadece hazırlanmamız gerek başka seçeneğimiz yok’ şeklinde konuşun.

Belirli bir rutini deneyin. Aynı şeyi günün aynı saatlerinde yapın. Yatma zamanı, akşam yemeği zamanı, oyun zamanı. Ne beklediğini göstermek için tutarlı olmaya çalışın.

Onu sakinleştirmek için boyama ve çizim gibi aktiviteleri kullanmayı deneyin.