Çocuklar için drama

Anaokulu

Çocuklar için drama

Hayal kurmak ya da bir şeyleri taklit etmek küçük çocukların dünyasının önemli bir parçasıdır. Bu davranışlar en fazla oyun etkinliklerinde gözlemlenir. Drama çocukların çevrelerini keşfetmelerini sağlarken, muhakeme ve problem çözebilme gibi zihinsel becerilerin gelişmesini de destekler. Farklı drama etkinlikleri içinde çocukların dil gelişimi de artar.

Sosyal ve duygusal davranışlar, planlama ve sorumlulukları kabul etme gibi işbirliği gerektiren durumlar oyun sürecinde gelişir. Çocuk duygu ve düşüncelerini drama yoluyla ifade eder. Çocuk drama yoluyla kendini tanır.

Dramatik etkinlikler çocukları farklı rollere ve farklı bir etkinliğe katarken, motor gelişimi için elverişli durumlar sağlar. Yaratıcı drama etkinlikleri için yaratılan araç-gereçler çocukların küçük kas becerilerini geliştirir. Araçlar ve materyaller, farklı kaynaklarla oluşturulan deneyimler çocukların estetik beğenilerini geliştirmek için olanaklar sağlar.

Dramatik deneyimlerin uygun öğrenme sağlayabilmesi için, dikkatlice planlanan çevreye ve uygun seçilen etkinliklere gereksinim vardır.

Dramatik Oyun ve Rol Oyunu

Dramatik oyun çocuk tarafından başlatılır. Dramatik oyun çok iyi bir planlamayla ve yaratıcı çevre ile desteklenebilir. Çeşitli araçlar taklit oyunlarını destekler.

Örnekler:
Postacı;
Postacı çantası, posta kutusu, mektup, paket

İtfaiyeci;
Hortum, itfaiye arabası, merdiven, şapka

Bakkal/ Manav;
Önlük, sepetler, oyuncak para, yazar kasa, konserve yiyecekler ve kutular, alışveriş çantaları ve el arabası

Fırıncı;
Tava, önlük, oklava, kaşıklar, kâseler, kurabiye kalıpları, şapka

Öğrenme çevrelerinin içinde bir giyinip, süsleme köşesi geliştirin. Bir ayna, çeşitli giysiler ve tuvalet masası sağlayın. Bu köşeye kutular, alışveriş çantaları ve bavul ekleyin. Hedefler ve konulara eşlik etmeleri için köşeye değişik malzemeler ekleyin.

Evcilik köşesi rol oyunu için fırsatlar sağlar.

Evcilik köşesinde şunlar bulunabilir.

 • Lavabo, raflı dolap, fırın ve buzdolabı, sandalyeler, masanın yer aldığı mutfak
 • Oturulacak rahat bir yer, kitaplar, gazeteler, dergilerinde yer aldığı oturma odası
 • Giysiler, sandık ve oyuncak bebek beşiği ile yatak odası
 • Oyuncaklar (etnik) yöresel karakterler gösteren giysilerle ve farklı ölçülerde olabilir.

Çeşitli araçlar dramatik oyunu teşvik edebilir.

Örnekler; Daktilo, eski fotoğraf makinesi, tamir araçları, saatler, süreölçer, el feneri, evrak çantası, süpürge, paspaslar, çöp kutusu, plastik yiyecekler, adres defteri, telefon rehberi, haritalar, pusula.

Rol oyunları için uygun bir blok köşesi tercih edilir. Çeşitli inşa malzemeleri gibi bir birinin içine girebilen parçalı bloklar sağlayın. Yönlendirmek için yapı aksesuarları ekleyin. Arabalar, kamyonlar, uçaklar, trafik işaretleri, artık malzemeler, hayvanlar ve mobilyalar gibi aksesuarlar ekleyebilirsiniz. Rol oyunları için uygun hareket ve inşaat yapılabilecek açık alanlar hazırlayın.

28 YORUMLAR

 1. arkadaşlar benim okuluma hazırladığım tamamen kendime özgü seanslarım var ve ben bu seansların sonunda çocuklara mini meditasyon veriyorum yani son 15 dk gözlerini kapattırıp yoga duruşlarından birinde ogün konuyla ilgili çocuklarda mental düşünce yani zihinde hayali kendi içlerinde canlandırıyorum böyle bir çalışma yapabilirsiniz.birde her ayın sonunda mini skeçler veriyorum:))) deneyin

 2. gerçekten bunları temin etmek çok zor ama bi denicem sanırım posta eşyalarını bulabilirim

 3. benim aradıgım çocuklara yönelik olarak yapabileceğim birkaç drama örneği idi ama bulamadım olsa inanın çok sevinirim:(:(

 4. bence iyi bir drama için materyalden çok çocukların dikkatini çekecek ve gelişimlerine katkı sağlayacak konu daha önemli.örneğin çocuklara okuduğumuz bir hikayenin hemen ardından o hikayeyi canlandırmak inanın
  çok zevkli oluyor.çoçuklar eğlenirken öğrenmiş de oluyorlar

 5. bence iyi bir drama için materyalden çok çocukların dikkatini çekecek ve gelişimlerine katkı sağlayacak konu daha önemli.örneğin çocuklara okuduğumuz bir hikayenin hemen ardından o hikayeyi canlandırmak inanın
  çok zevkli oluyor.çoçuklar eğlenirken eğlenmiş
  de oluyorlar.

 6. çok basit ve yaratıcı değil,, çocuklara böyle dramalar artık çok basit geliyor bu kadar masrafflı bir drama çok yanlış daha geniş çaplı bir drama değişik sıradan olmalı yaaa.. ne biliyim hani çocuklara yönelik her oyun yani siz bilmiyorsunuz bu işi gerçekten her zamn aynı oyunlar, aynı oyunlar kandırmayalım lütfen,hakkınız yok buna, ben yakında yeni bir site açacam arkadaşllar…..

 7. çocukların drama yapması sadece materyal zenginliğiyle kısıtlanılmamalı onlara doğadan sesler dinlettirilerekte bazı şeyleri oluşturmalarını isteyebiiriz. mesela kuş sesi ve kedi sesi acaba bunlar arasında nasıl bir diyolog gelişebilir.?

 8. drama örneğine ihtiyacım var.yardım edebilirseniz sevinirim.bunlar drama örneği değil de daha çok açıklama kısmı gibi.

 9. internette drama konusuyla yaptıgım bir cok incelemede birebir bu metne rastlıyorum…
  bu durum bence kötü.kes kopyala yapıstır..bu işin kolay tarafı sanırım ama iş uygulamaya gelınce zor oluyor..

 10. örneklerde bulunan araç-gereçler çocukların oyunlara motivasyonları için çok iyi olsada herkesin temin edemeyeceği bir gerçek açıklamalar yetersiz.

Yoruma kapalı.