Çocuklara Kitap Okuma Alışkanlığı Kazandıracak Yöntemler

ebeveynlere tavsiyeler

 

Ebeveynlerin çocuklarıyla birlikte kaliteli zaman geçirmeleri gerekir. Bu zamanın hem çocuk hem de ebeveyn için zevkli ve faydalı olması, geçirilen zamanı kaliteli kılar. Kitap okuma alışkanlığı da küçük yaşlardan itibaren kazanılacak bir alışkanlıktır. Ailece okuma saatleri belirleyerek, çocuklar için uygun kitapları seçerek, bunları birlikte paylaşarak ve en önemlisi ebeveynleri olarak rol model olmanızla zamanınızı daha zevkli ve faydalı hale getirebilirsiniz. Çocuklarınıza kitap seçerken ve okurken yapmanız gerekenlerle ilgili tavsiyeler;

  • Bebekliğinden itibaren evinizde çocuğunuzun boyuna göre ufak da olsa bir kitaplığı olması çok faydalıdır. Bu sayede çocuğunuz kitaplarını benimser ve kitap okumanın olağan bir rutin olduğunu düşünür.
  • Çocuğunuz 2-3 yaşlarına geldiğinde sizinle birlikte kitapçıya gidebilir. Ona seçim yapması için fırsat vermelisiniz. Bazen hoşunuza gitmeyen, yaşına uygun olmayan kitaplar seçebilirler. Böyle bir durumda sakin ve kararlı olup ilgisini ona uygun reyona yöneltebilir, iki alternatif sunup seçim yapmasını isteyebilirsiniz. Seçtiği kitabı satın aldığınızda kitabı daha kolay benimseyecek ve kendini değerli hissedecektir.
  • İlk başlarda çocuklar için yazılmış basit kısa öyküleri ve dikkat çekici görselleri olan kitapları tercih etmeniz faydalı olacaktır. Her sayfada 1-2 satırlık yazı ve olabildiğince gerçek resimler olmasına dikkat edersiniz görsel algısı da gelişecektir. Gerçeğini gördüğünde doğru çağrışımlar yapması daha kolay olacaktır.
  • Kitap okurken çocuğunuzu kucağınıza almanız onun görsel, işitsel, dil, duyusal ve bilişsel gelişimi için oldukça faydalı olmasının yanında, yakınlığınız geçirdiğiniz zamanın değerini daha da arttıracaktır.
  • Hayali kahramanlar, periler ve insan vasfı verilerek resimlendirilmiş hayvanlar bulunan öykü kitaplarından uzak durulması gerekir. Bu tarz resimler 0-6 yaş arasındaki çocuklarda anlam karmaşasına yol açar. Bu dönemde soyut düşünme tamamlanmadığından gerçekle hayali ayırt edemezler.
  • Uykuya dalmadan çocuğunuza kitap okumak onun dinlenmesini, dinlediklerini daha rahat özümsemesini sağlayacaktır ve zihinsel gelişimini de destekleyecektir. Yalnız sadece uyku saatinde kitap okursanız çocuğunuz kitap okumayı sadece uyku rutini zannedebilir. Bunun için kitap okuma saatlerini gün içine de birlikte karar vereceğiniz vakitlerde de yapmalısınız.