El Yapımı Kukla Tiyatro Etkinlikleri

Bu yazımızda sizler için derlediğimiz el yapımı tiyatro kukla sahnesi örnekleri yer almaktadır.

Kuklanın çocuk gelişimine olan katkıları nelerdir?

  • Kuklalarla oyun çocukların hayal gücünü, yeteneklerini ve yaratıcı düşünmeyi geliştirir. Çocuklara sunulan farklı kukla karakterleri onların hayal dünyalarının kapılarını aralamaya yardım eder.
  • Çocuklar kuklaları oynatırken dili etkin bir biçimde kullanmaktadır. Çocuklara kuklalarla öykü anlatılırken çocuklar yeni kelimeler öğrenir ve öğrendiği bu kelimelerin hangi durumlarda kullanıldığına ilişkin düşünceleri gelişir.Düzgün cümleler kurma, espri yapma, düşüncelerini çekinmeden açığa vurma kuklalarla oyun sırasında desteklenmektedir. Kuklalar ile yapılan etkinlikler çocuğun dili akıcı, anlaşılır bir şekilde kullanma ve konuşmalarında Türkçe dil kurallarını kullanma, kendini rahat bir şekilde ifade etme gibi dil gelişim alanında hızlı bir ilerlemenin görülmesine katkı sağlayacaktır.
  • Kuklalar aynı zamanda çocuğun grupla birlikte çalışma, dinleme, diğer kişilerle ilişki kurma, paylaşma, sorumluluk alma gibi sosyal ilişkilerini geliştirir. Çocuklar kukla karakterini oynatırken kendini o karakterin kimliğine sokarak onun gibi düşünüp hissetmeye çalışacaktır.Kuklalar çocukları eğlendirir, neşelendirir, hoş vakit geçirmelerini sağlarken zaman zaman duygulandırır ve düşündürür. Çocuğu psikolojik ve sosyal baskılardan kurtararak duygu ve düşüncelerini ifade etme fırsatı verir. Çocuğu tanımada yetişkine yardımcı olması bakımından bir tanıma tekniği olarak da kullanılmaktadır. Çocuk kukla oynatırken kendisini kızdıran durumu kukla karakterinin ağzından daha kolay anlatabilir. Mutluluk, üzüntü, korku, şaşırma ve kızgınlık gibi duygular ile bu duygularda oluşan yüz ifadeleri arasında ilişki kurarlar.

 

kukla tiyatro etkinliği (3)
perde ile el yapımı kukla tiyatro sahnesi

 

kukla tiyatro etkinliği (3)
perde ile el yapımı kukla tiyatro sahnesi

 

 

kukla tiyatro etkinliği (3)
el yapımı tiyatro kukla sahnesi

 

 

kukla tiyatro etkinliği (3)
karton kutu ile kukla tiyatro sahnesi

 

 

 

kukla tiyatro etkinliği (3)
karton kutu ile kukla tiyatro sahnesi

 

 

 

kukla tiyatro etkinliği (3)
el yapımı kukla tiyatro sahnesi