İpli Kukla Etkinliği

Öğretmen sınıfa ipli kukla getirerek öğrencilerin dikkatlerini üzerine çeker. ‘Bakın sınıfımıza kim geldi. Ona hoşgeldin diyelim.’ der. ‘Hep berabaer onu güldürecek bir şeyler yapalım bakalım gülüyor mu?’ der ve öğrenciler kuklayı güldürmek için harekete geçtiğinde öğretmen kuklayı güldürür. Öğretmen ‘Sizce kukla şuan da mutlu mutlu mu? Acaba kendini nasıl hissediyor?’ diye sorar. Kuklayı farklı duygu hallerine sokarak çeşitli hallerde canlandırır.

Öğrencilere ‘Şimdi bizde birer ipli kukla olalım ve müzik eşliğinde kukla gibi dans edelim.’ der ve tüm sınıf ipli kukla gibi dans etmeye başlar.

Öğrencilerin hepsi birbirlerini görecek şekilde halka olur. Öğretmen ‘Şimdi hepimiz bedenimizi kullanarak ritim oluşturacağız. Önce ben sizlere ritim vereceğim. Beni dikkatli bir şekilde takip edin ve yaptığım hareketleri ardından siz yapacaksınız.’ yönlendirmesiyle ritim verilir. Örneğin ellerini birbirine vurma, kollarına, dizlerine, göğsüne vurma vs. Ardından her öğrenci değişik bir hareketle ritim verir ve her çocuk yapar.

Öğrencilere bulunan ritimlerle birlikte hangi şarkıyı söylemek istedikleri sorulur. Şarkı seçildikten sonra ritim eşliğinde hep beraber şarkı söylenir ve etkinlik sonlandırılır.

 

ipli kukla etkinliği (2)

 

ipli kukla etkinliği (2)

 

ipli kukla etkinliği (2)

 

ipli kukla etkinliği (2)