Küçük Mor Balık Hikayesi

Öğretmen öğrencilere ‘Küçük Mor Balık’ isimli hikayeyi okur.

“Küçük Mor Balık masmavi denizde yüzüyordu. Yapayalnız ve mutsuzdu. Hiç arkadaşı yoktu. Bir küçük mor balık geldi, “Benimle oynar mısın?” dedi. “Olmaz!” dedi Küçük Mor Balık, “Benim beneklerim pembe, seninki mavi. “İki küçük yeşil balık geldi, “Gel, bizimle oyna” dediler. “Olmaz!” dedi Küçük Mor Balık, “Mor değilsiniz ki sizler.” Üç küçük sarı balık geldi, “Bizimle oyna,” diye seslendiler ona. “Olmaz!” dedi Küçük Mor Balık, “Hiç benzemiyorsunuz bana.” Dört küçük kırmızı balık geldi, “Haydi,” dediler, “bizimle oyna bari”. “Olmaz!” dedi Küçük Mor Balık, “Ben kırmızı değilim ki.” Beş küçük mavi balık geldi, “Gel,” dediler, “gel katıl bize.” “Olmaz!” dedi Küçük Mor Balık, “Hiç benziyor muyum size?” Altı küçük turuncu balık geldi, “Gel,” dediler, “birlikte oynayalım.” “Olmaz!” dedi Küçük Mor Balık, “Ben yalnızca benim gibi mor balıklarla oynarım.” Yedi küçük kara balık geldi, “Neden yalnızsın?” diye sordular, “Gel, sen de oyna.” “Olmaz!” dedi Küçük Mor Balık, “Ben morum, sizlerse kara.” “Hiçbir ortak yanım yok kimseyle. İşte bu yüzden, ben hep tek başımayım böyle.” Küçük kara balıklar gülmekten kırıldılar bu söze. Kuyruklarını sallayarak: “Sen göremiyorsun anlaşılan.” dediler “Tüm balıklara bir kez daha bak iyice.” Küçük Mor Balık yeniden baktı mavi benekli mor balığa. Yeşil, sarı, kırmızı, mavi, turuncu, kara balıklara. Yeniden baktı bir bir. Sonra dönüp baktı bir de kendi kuyruğuna “Evet!” diye bağırdı sevinçle, “Evet, hepimizinki aynı; hepimizinki alaca.” Sonra da tüm balıklar neşeyle, kuyruklarını kıvırarak Başladılar kıvrak bir kuyruk dansına. Bilmem inanır mısınız, ama bu öyküyü bana, olayları yakından izleyen, pulları sedefli, kuyruğu ve yüzgeçleri bin bir renkli, sevimli mi sevimli minik bir kara balık anlattı.”

Hikâye bittikten sonra öğrencilere “Küçük mor balığın karşısına kimler çıktı? Küçük mor balık onlarla neden oynamak istemedi? Daha sonra neler oldu? “gibi sorular sorularak hikâye ile ilgili sohbet edilir. Öğrencilere hep birlikte kendi denizlerini ve balıklarını oluşturacakları söylenerek masalara geçilir.

Açık ve koyu mavi renkteki kuru ve keçeli kalemler öğretmen tarafından dağıtılır. Renk tonları hakkında sohbet edilir. Öğrencilerden açık ve koyu mavi renk tonlarını kullanarak resimlerine farklı çizimlerle katkı sağlayabilecekleri söylenir (Gerekirse su, dalga, gökyüzü gibi ipucu verilir).

Kare şeklinde kesilmiş el işi kâğıtları dağıtılır. Kare kâğıtları dörde katlayarak katlama izlerinden kesmeleri ve daha küçük kareler oluşturmaları istenir. Oluşturulan küçük karelerin bir kısmı kenara ayrılır. Diğer küçük kareler iki köşesinden katlanır ve katlama izinden kesilerek küçük üçgenler oluşturulur. Oluşturulan küçük kare ve üçgenleri kullanarak balıklar oluşturmaları ve kâğıtlarına yapıştırmaları istenir. Ortaya çıkan şeklin neye benzediği, balığa benzeyip benzemediği sorularak cevaplar dinlenir. Boyalarını kullanarak çalışmalarını tamamlayabilecekleri söylenir. Tüm çalışmalar panoya asılır. Öğretmen öğrencilere, panonun kocaman bir deniz olduğunu ve bu denizde birbirinden farklı bir sürü balığın yaşadığını söyleyerek farklılıklarla bir arada yaşamanın önemini vurgulamış olur.

küçük mor balık