Kuğular Nasıl Yüzer

Kuğu, ördek, pelikan, penguen gibi hayvanların görselleri masanın üzerine koyularak öğrencilerin dikkati çekilir. Öğrencilere bu hayvanların isimleri, nerede yaşadıkları sorulur. Cevaplar alındıktan sonra öğretmen, hayvanların isimlerini tekrar sayar ve bu hayvanların suda veya suyun kenarında yaşadığını söyleyerek öğrencileri bilgilendirir.

Öğretmen öğrencilerin etrafında oturmasını sağlar ve ‘Suda yüzen hayvanların tüylerine dikkat ettiniz mi? Sizce tüyleri ıslanıyor mu?’ sorusunu sorar ve öğrencilerin cevap vermesini isteyerek konuyla ilgili sohbet etmeye başlar, ardından bir deney yapılacağını söyler.

Orta boy bir kabın içine bir miktar su doldurulur. Bir parça pamuk yuvarlanarak fırça yardımıyla pamuğun dış yüzeyine zeytinyağı sürülür ve sonra suya bırakılır. Pamuğun ıslandıkça battığı öğrencilere gösterilir.

Pamuğun zeytinyağı sayesinde ıslanmadığı bu yüzden suyun yüzeyinde yüzdüğü öğrencilerle paylaşılır.

Öğretmen tıpkı pamukta olduğu gibi kuyularında tüylerinde bulunan yağlardan dolayı ıslanmadığını ve yüzmelerinin kolaylaştığı öğrencilere anlatır.

Tüm öğrenciler etkinlik masasına geçer. Flamingo kuyu vs. gibi görselleri kağıtlara yapıştırarak boyar ve çeşitli etkinlikler yaparlar.

 

kuğu etkinliği (4)

 

kuğu etkinliği (4)

 

kuğu etkinliği (4)

 

kuğu etkinliği (4)