Mikropları Tanıyalım

Mikroskop, büyüteç, doktor eldiveni, plastik tabak, vazelin sınıfın fen merkezine koyularak öğrencilerin dikkati çekilir.

Sınıfta fen merkezinde hangi malzemelerin kullanıldığı, bu malzemelerin hangi amaçlarla kullanıldığı, neden ve nasıl kullanıldığı üzerinde sorular sorarak dersle ilgili sınıfta sohbet edilmeye başlanır.

Öğrencilerin temiz bir plastik tabağı mikroskopla incelemeleri sağlanır. Ardından bu tabağa vazelin sürerek sınıfın pencere dışına bırakılır. Öğrencilere tabağın bir süre sonra tekrar inceleneceği bilgisi verilir.

Tabak pencerenin dışında iken öğrencilere mikroplarla ilgili sorular sorulur. Neden hasta oluyoruz? Mikroplar neden ve nasıl vücudumuza giriyorlar? Mikroplardan korunmak için neler yapmalıyız? gibi sorular sorulur.

Vücudumuzun temizliğinin öneminden bahsedilir ve vücudumuzu temiz tutmalıyız vurgusu yapılarak derse devam edilir.

Yapılan bu sohbetten sonra pencerenin dışında duran tabak içeri alınır ve mikroskopla öğrencilerin incelemesi sağlanır.

Gözle görülemeyen ancak mikroskop gibi özel araçlarla görülebilen mikropların olduğu, bu nedenle ellerin düzenli olarak yıkanılması gerektiği, kişisel temizliğe önem verilmesi gerektiği vurgusu yapılır.

Mikroplar mikroskop ile incelendikten sonra öğrenciler etkinlik masasına geçerek mikropların nerelerde daha çok bulundukları ile ilgili resimler çizer.

 

mikropları tanıyalım

 

mikropları tanıyalım