Okul Öncesi Cinsiyet Farkındalığı Etkinlikleri

Öğrenciler sınıfın ortasında toplanır. Tefle ritim tutularak yavaş yavaş yürümeleri istenir. Sonra hızlı ritim tutularak hızlı hızlı yürümeleri istenir. Birkaç kez tekrar edilir. Öğrencilere daha önce öğrenilen bir şarkının söyleneceği ama bir kural olduğu, bu kuralın tefle hızlı ritim vurulduğunda şarkının hızlı hızlı ve yüksek tonda söylenmesi, yavaş ritim vurulduğunda yavaş yavaş ve alçak tonda söylenmesi kuralının olduğu ifade edilir. Birkaç denemenin ardından ara ara ritimler değiştirilerek şarkı tekrarlanır. Öğrencilerden tek sıra olmaları istenir. Sıranın başından başlayarak her öğrenci sırayla cinsiyetini söyler.

Ardından öğrencilere verilen yönergelere göre hareket etmeleri söylenerek
“Haydi, şimdi kızlar ellerini çırpsınlar (Erkekler hareket etmezler).” “Şimdi de erkekler dizlerine vursunlar (Kızlar hareket etmezler).”
“Şimdi kızlar kollarını havaya kaldırsınlar.”
“Erkekler oldukları yerde zıplasınlar.”
“Kızlar kalın bir ip üzerinde ip cambazı gibi yürüsünler.”
“Erkekler sırtında ağır bir yük taşır gibi yürüsünler.”
“Kızlar ellerinde ağzına kadar su dolu kova varmış gibi yürüsünler.”
“Erkekler çamur içindeymiş gibi yürüsünler.” vb. yönergeler ile oyun sürdürülür.

“Şimdi de kızlar ve erkekler hep birlikte buz üstündeymiş gibi düşmeden yürüsünler. Düşmemek için birbirimize yardım edelim. Düşenleri yerden kaldıralım. Bakalım düşmeden sınıfın kapısına kadar kimler gidebilecek?” gibi yönergeler verilerek canlandırma yapılır.

Öğrencilere sınıfta kaç kız, kaç erkeğin olduğunu gösteren bir grafik hazırlanacağı söylenir. Önceden hazırlanan grafik tablosuna yapıştırılacak büyüklükte semboller öğrencilere dağıtılır. Grafik tablosunun önüne geçilir. Her öğrenci sırayla gelir, kendi cinsiyetine uygun olan bölüme elindeki sembolü yapıştırır (Sınıfta olmayan öğrencilere ait semboller de öğretmen tarafından tabloya yapıştırılır). Grafik incelenir. Kızlar ve erkeklere ait semboller ayrı ayrı sayılır. Sınıfta kaç kız kaç erkek olduğu, hangi grubun az-çok olduğu söylenir.

Not: Oyun esnasında canlandırma örnekleri ve belirlenen semboller cinsiyetçi olmamalıdır.

okul öncesi etkinlikler