Okul Öncesi Drama Etkinlikleri – Empati Kurma

Öğretmen bütün öğrencileri sınıfın ortasına toplar. Herkese hiç konuşmadan ve birbirine çarpmadan yürüyecek yönlendirmesinde bulunur. Böylece ısınma hareketleri başlamış olur.  Farklı yönergeler vererek ısınma hareketlerine devam eder. Örneğin, topuklar üzerinde, yavaş adımlarla, ayda yürüyormuş gibi yürüyün şeklinde yönergeler vermeye devam eder.

Öğrencilerden çember olmaları istenir. Bir ebe seçilir ve ebe ortaya geçer. Ebe çemberdekilerin kafasına dokunmaya çalışır. Çemberi bozmadan sadece dokunulacağı sırada çömelen ebelenmekten kurtulur. Ebe kime dokunursa sırada o ebe olur.

Oyunun ardından öğrencilerin ikişerli eş olmaları istenir. Herkes eşleştikten sonra elimi kimin başına koyarsam o kişi gözünü kapatacak. ‘Gözünü kapatan hiç gözünü açmayacak, eşiniz sizin kolunuza girecek ve sizi götürecek fakat siz nereye götürdüğünü bilmiyorsunuz, bakalım nereye götürecek ve götürürken sizlere neler anlatacak?’ Gözü açık olup gezdirme görevinde olan öğrencilere ise ‘Yanınızdaki arkadaşınız göremiyor ve onu hiç bir yere çarpmadan sınıfı gezdirerek tanıtacaksınız. Sınıftaki her şeyi, masayı, tahtayı, kitaplığı, oyuncakları hepsini çarpmadan güvenli bir şekilde anlatarak gezdirip tanıtacaksınız.’ denilerek etkinlik başlatılır.

 

okul öncesi drama etkinliği (2)