Okul Öncesi Drama Etkinlikleri – Sandalla Geziye Çıkalım

Öğretmen sınıfın ortasına büyükçe bir çarşaf serer. Çocuklara hep birlikte sandalla geziye çıkmaya ne dersiniz? denerek öğrencilerin dikkati çekilir. Çarşafın üzerine oturmaları sağlanır.

Hava çok güzel. Rüzgârın esintisini hissediyor musunuz? Hava bulutlanmaya, deniz dalgalanmaya başladı. Sandalımız dalgalarla boğuşuyor, dalgalar sandalımızı sürüklüyor. Yağmur da yağmaya başladı. Eyvah! Sandalımıza su dolmaya başladı. Hemen denize atlayalım. Deniz çok derin, dikkat edelim. İleride bir kara gözüküyor. Karaya doğru yüzelim (Öğretmen sınıfta bir yer ismi verir, öğrenciler oraya sürünerek
gitmeleri için yönlendirilir). Oh! Karaya ulaştık sayılır. Sığ yere geldik. Yürüyerek karaya çıkabiliriz. Ama çok yorulduk. Kumlara uzanıp biraz dinlenelim. Şimdi hep beraber etrafı gezelim. Burası küçük bir ada. Bizi burada bulup kurtarmalarını bekleyene kadar ne yapmamız gerektiğini düşünelim. Yanımızda hiçbir şey yok. Haydi, hep birlikte yemek bulmak, uyumak ve bu adadan kurtulmak için neler yapmamız gerektiğine karar verelim. Şeklinde yönergeler verilerek öğrencilerle birlikte canlandırma yapılır.

Sonlandırmaya yakın öğrencilere fark ettirmeden yerlere küçük taşlar bırakılır (taş yerine nohut, boncuk, ponpon gibi malzemelerde dağıtılabilir). Öğretmen “Bir gemi, haydi! Hep beraber el sallayıp bağırarak kendimizi gösterelim. Gemi yaklaşana kadar hatıra olarak çakıl taşı toplayalım. Topladığınız taşları çantama koyalım.” denir. Ardından gemiye binilir ve drama sonlandırılır.

Öğrenciler masalara oturur. İçinde taş olan torba öğrencilere elden ele verilerek içinden on tane taş almaları sağlanır. Taşlarla ekleme ve eksiltme çalışmaları yapılarak derse devam edilir.

 

drama etkinlikleri