Okul Öncesi Etkinlikler – Kara Tahta Ekinliği

Öğretmen sınıfa küçük bir kara tahtayla girerek öğrencilerin dikkatini çeker. Öğrencilerin daha önce kara tahta görüp görmediklerini sorarak incelemeleri için fırsat verilir. Kara ve tahta kelimesinin neden bir arada kullanıldığı sorulur. Amaç öğrencilerden siyah renk olduğu için cevabını almaktır. Siyah ve karanın aynı anlama geldiğinin vurgulanması gerekir.

Öğretmen sınıfta başka siyah rengi ne var sorusunu sorar. Öğrencilerin siyah nesneleri bularak kara karton, kara masa, kara defter şeklinde betimleme yapmaları istenir. Sınıftaki siyah nesneler incelendikten sonra kara tahta yapılacağı söylenir.

Bulut şeklinde kesilen mukavvalar öğrencilere dağıtılır. Bir bardak siyah akrilik boya, iki yemek kaşığı derz dolgusu, bir yemek kaşığı su karıştırılarak kara tahta boyası elde edilir. Öğrenciler kara tahta boyasını mukavvanın üzerine fırçayla sürerler. Kurumasını bekledikten sonra mukavvanın üzerine diledikleri gibi resim çizerler. Yapılan etkinlik öğrencilere verilerek ailelerine götürmeleri istenir.

kara tahta deneyi

 

kara tahta deneyi