Okul Öncesi Etkinlikler – Mimar Sinan’ı Tanıyalım

Öğretmen sınıfa Mimar Sinan’ın fotoğrafı kullanılarak hazırlanmış çomak kukla ile sınıfa girerek öğrencilerin dikkatini çeker.

“Merhaba çocuklar. Beni tanıyor musunuz? Beni önceden hiç göreniniz oldu mu? Benim adım Mimar Sinan. Sizden çok uzun yıllar önce yaşadım. Ben de sizin gibi küçücük bir çocukken çok çalışır, çok okurdum. Resim ve çizim yapmayı, geometrik şekilleri çok sever; mimar olmak isterdim. Bir gün çalışkanlığımı duyan padişah beni sarayına çağırdı ve saraydaki okulda okumamı istedi. Orada da çok çalıştım, sabırla, kararlılıkla pes etmeden günlerce çizimler yaptım. Camiler, köprüler, saraylara ait yapılar planladım. Sonra herkes beni yaptığım mimari eserler ile tanır ve sever oldu. Hani Edirne’de bir cami var ya Selimiye Cami işte o benim yaptığım dünyaca ünlü eserlerimden biridir. Başarılı bir mimar olmayı çalışkanlığıma ve kararlılığıma borçluyum” der.

Ardından Mimar Sinan’ın eserlerinin fotoğrafları tüm sınıfa gösterilir. Öğrencilerin bu sanat eserlerini incelemelerine ve sorular sormalarına fırsat verilir.

Mimar Sinan’ın çok çalışkan ve başarılı olduğu anlatılır. Sanat eserlerinin ne kadar değerli olduğu ve korunması için neler yapılabileceği ile ilgili sohbet edilir, sorular sorulur. Öğrencilere “Sen Mimar Sinan olsan ne inşa etmek isterdin?” diye sorulur. Verilen cevaplar doğrultusunda tüm öğrenciler gruplara ayrılır. Gruplara tahta blokları ve legoları kullanarak istedikleri bir yapıyı inşa edebilecekleri söylenir. Çalışmalar tamamlandıktan sonra gruplar yapıları hakkında bilgi verir.

 

mimar sinanı tanıyalım

 

mimar sinanı tanıyalım

 

mimar sinanı tanıyalım