Okul Öncesi Fen Etkinlikleri – Limon İle Sağlıklı Besleniyorum

Masanın üzerine küçük kaselere limon, şeker, tuz, karabiber vs. koyularak öğrencilerin dikkati malzemelere çekilir.

• Bir deney yapılacağı söylenerek öğrencilerden deney malzemelerinin tatlarına bakmaları ve düşüncelerini söylemeleri istenir.

• Daha sonra, limon suyu ve şeker, su ile karıştırılıp bardaklara dökülür. Öğrencilere farklı tatlardan yeni bir tat daha oluştuğu gösterilir.  “Li li limonata biri sana biri bana içelim doya doya” diyerek öğrencilerin dikkati çekilir. Yarım limonlar sulu boya ile boyanarak baskı yapılmasına fırsat verilir.

• Limonun faydaları konuşulur. Limonda bol miktarda C vitamini bulunduğu, sarı renkli ve pütürlü bir yapısı olduğu, limonun içinde bulunan asitten dolayı vücudumuzdaki mikropları temizlediği, temizlik maddelerinde de çok kullanıldığı söylenir. Sohbetin ardından limon ailesi adlı oyun oynanır. Öğrenciler çember olurlar ve çemberin ortasına dönük bir şekilde dururlar. Limon, mandalina portakal gibi komutlar verilir.

• Limon dediğimizde ortaya bir zıpla mandalina dediğimizde çemberin dışına zıpla, portakal dediğimizde olduğun yerde iki kere zıpla komutları verilir. Oyunda sıralı veya sırasız limon, portakal ve mandalina denir. Şaşıran öğrenci oyundan çıkar. Oyun öğrencilerin ilgileri doğrultusunda devam eder.

limon etkinliği