Okul Öncesi Fen Etkinlikleri – Su Kirliliği

Sınıfa iki adet plastik kutu getirilir. Birincisi su doludur. İkincisinin içinde muz kabuğu, çekirdek kabuğu, yiyecek ambalajı, sıvı yağ, çay, kâğıt, plastik su şişesi, kola vb. atık malzemeler doludur. Su dolu kabın içine diğer kutudaki ev atıklarının öğrencilerden atması istenir. Su tamamen kirlendikten sonra öğrencilerden suyu tekrar temizlemeleri, çöpleri ayrıştırmaları istenir. Bunun için öğrencilere eldiven, maşa, süzgeç vb. materyaller verilir.

Öğrencilere ev çöplerini ayrıştırmaları konusunda yardım edilir. İyice kirlenen suyu süzerek bütün atıkların alınıp alınamayacağı gözlemlenir. Suyun hala yağlı ve kirli olduğu, bunun nedenleri üzerine  konuşma başlatılır. Su kirliliği, geri dönüşüm malzemelerinin geri dönüşüme neden atılması gerektiğiyle ilgili bir video izletilir.

Bütün öğrencilerden kirli bir denizde yüzdüğünü hayal etmelerini ve bununla ilgili neler hissettiği hakkında görüşlerini açıklamaları ve bunu resimle anlatmaları istenir. Kirliliği önlemek için neler yapılabileceği hakkında sohbet edilip not edilir. Resim ve notlarla pano oluşturulur.

su kirliliği etkinliği

 

su kirliliği etkinliği

 

su kirliliği etkinliği