Okul Öncesi Makas Etkinlikleri

makas etkinlikleri (5)

 

Okul öncesi dönem çocukları gelişimsel dönemleri itibariyle ince motor becerilerinin gelişimine ihtiyaç duyarlar. Bu ince motor becerileri, özbakım becerileri veya okuma yazmaya hazırlık becerileri gibi birçok alt alanı etkiler. Bu sebeple okul öncesi döneminde ince motor becerilerinin geliştirilmesi önem taşır. Birçok sanat etkinliği ince motor becerilere yönelik alt basamaklara sahiptir.

Makas Kullanmayı Öğrenme Aşamaları

  • Yırtma
  • Kırpma
  • Püskül Oluşturma
  • Düz çizgiler
  • Zikzak çizgiler
  • Dairesel, dalga çizgiler
  • Dik açılı çizgiler

 

Kağıt Yırtmak

Makas kullanmaya başlamadan önce, kartonların yırtılması çocuklar için oldukça eğlenceli bir etkinliktir. Çocuklar kağıdı yırtmak için parmaklarını kullanırlar. Kağıt yırtma etkinlikleri çocuğun ellerini ters yönlerde hareket ettirmesini sağlayarak, aynı zamanda çocuğun çift yönlü koordinasyon becerilerini geliştirir.

makas etkinlikleri (9)
kağıt yırtma etkinliği

 

 

Kırpmak ve Parçalara Ayırmak 

Kırpma hareketi bir şeyi keserken makasın yalnızca bir kez açılıp kapanmasını ifade eder. Kırpma hareketi çocuğun uzun çizgilerde yorulmadan kesim yapabilmesi için ince kaslarının gelişmesini sağlar.

makas etkinlikleri (10)
kırpma etkinliği

 

 

Püskül Oluşturma ve Makas Kullanımı

Püskül oluşturma kağıdı tamamen kesmeden, tekrar eden makas hareketleridir. Bir fon kartonunun alt kısmından başlayarak, aralarında eşit miktarda boşluk olacak şekilde, bir cetvel kullanarak çizgiler çizin. Her çizginin bitişine bir sticker yapıştırın ve çocukları bu kesme etkinliğine davet edin.

makas etkinlikleri
püskül oluşturma

 

 

Düz Çizgiler 

Çocuklar basamakların ilk üçünü tamamladıkları zaman, bir noktadan bir başka noktaya düz bir çizgi halinde makasla kesim yapmaya başlarlar. Bu işlem makasın birden fazla kez açılıp kapanmasını gerektirir. Eğer ellerinin yorulduklarını söylerlerse şaşırmayın. Ellerindeki bu yorgunluk ince motor kaslarının gelişmeye gereksinim duyduğunun göstergesidir.

makas etkinlikleri (11)
düz çizgi kesme etkinliği

 

 

Zikzak Çizgiler

Zikzak çizgiler boyunca makasla kesim yapmak zordur. Çünkü çocuğun bir eliyle kesim yaparken diğer eliyle kağıdı çevirmesini gerektirir. Bu oldukça üst düzey bir kesme becerisidir. Çocuklarınızı bu etkinliğe başlatmadan önce gelişimsel olarak hazır olduklarından emin olmalısınız.

makas etkinlikleri (12)
zik zak etkinliği

 

 

Oval Çizgiler 

Çocukların oval çizgiler üzerinde kesimler yapması onlar için zor olabilir. Çocuklarımızın oval çizgi kesimleri için hazır olup olmadıklarını nereden bilebiliriz? Onları diğer basamaklardaki kesimleri yaparken gözlemleyin. Eğer bu adımları sorun yaşamadan yapabiliyorlarsa oval çizgi kesimleri yapmak için hazır olabilirler.

makas etkinlikleri (6)
oval çizgiler

 

 

Dik Açılar

Kare veya dikdörtgenleri kesmek çocuk için oldukça zor olabilir. Kağıdı çevirmek her zaman zorlayıcıdır ve çocuklar içgüdüsel olarak kollarını çevirebilirler. Köşeli ve oval kesimleri yaparken kağıdı nasıl tutması ve çevirmesi gerektiğini göstermek durumunda kalabilirsiniz. Köşeli kesimleri yapmak uzun bir pratik sürecine gereksinim duyar.

makas etkinlikleri (8)