Okul Öncesi Örüntü Etkinlikleri

okul öncesi örüntü etkinlikleri

 

Öğrenci sayısının yarısı kadar mavi, öğrenci sayısının yarısı kadar kırmızı daire kesilir. Daireler öğrencilere karışık olarak dağıtılır. Daireleri bir süre incelemeleri sağlanır ve şeklin adını ve rengini söylemeleri istenir. Müzik açılır ve öğrencilerin daireleri ile birlikte dans etmeleri istenir. Müzik kapatılınca mavi dairelerin bir tarafta kırmızı dairelerin bir tarafta toplanması söylenir.

Tekrar müzik açılır. Öğrenciler daireleri ile serbest dans ederler. Müzik durdurulur, öğrencilerin bir mavi bir kırmızı şeklinde sıraya geçmeleri istenir. Öğrenciler baştan başlayarak sırayla renklerinin adını söylerler. Oluşan sıranın bir örüntü olduğu öğrencilere fark ettirilir. Tekrar müzik açılır, öğrenciler daireleri ile dans ederler. Müzik durdurulunca iki mavi iki kırmızı şeklinde sıra olmaları istenir.

Öğrenciler yine sıranın başından başlayarak renklerinin adını söylerler, örüntünün kuralını açıklarlar. Müzik olarak ritim çubuğu kullanılarak öğrencilerin ritme eşlik etmesi sağlanır. Birkaç denemeden sonra öğrenciler verilen ritimle dans eder, ritim durdurulunca farklı örüntü çalışmaları yapılır.

Öğrencilerin örüntü kuralı söylemesi istenir. Tüm sınıf arkadaşlarının bulduğu örüntüyü oluşturmaya çalışır. Öğrencilere ellerindeki daireleri kullanarak nasıl bir çalışma yapılabileceği sorulur. Grubun verdiği karar doğrultusunda dairelerden resimler oluşturarak çalışmalar tamamlanır.