Okul Öncesi Spor Etkinlikleri

Müzik eşliğinde öğrenciler ısınma, yer değiştirme ve denge hareketleri yapılır (zıplama, tek ayak sıçrama, sürünme, yuvarlanma vb.) Sonra sırayla her öğrenci bir hareket gösterir. Sınıf o hareketi tekrarlar.

Öğrencilere yapılan hareketlerden sonra yorulup yorulmadıkları ve nasıl dinlenebilecekleri sorulur. Cevaplar doğrultusunda öğrencilerle belirlenen süre kadar dinlenilir ve dinlenmenin önemi hakkında sohbet edilir (Yere uzanma, su içme vb.). Dinlenme için ayrılan süre bitince oyun zamanı başlar.

Sayışma yöntemi ile iki kişi seçilir. Seçilen öğrenciler takım kaptanları olur. Takım kaptanları “Aldım, verdim, ben seni yendim” ve “Alamazsın, veremezsin, sen beni yenemezsin” tekerlemesini söyleyerek topuk-parmak ucu adımlaması ile birbirlerine yaklaşırlar. Ayağı rakip kaptanın ayağının üzerine gelen ilk kişi sınıftan istediği bir kişiyi takımına alır. Sonra diğer kaptan oyuncu seçim yapar. Seçimler sıra ile devam eder. Takımlar bu şekilde oluşturulur.

Öğrenciler kollarını öne uzatarak mesafe alır ve arka arkaya sıra olurlar. Her öğrencinin önünde ve arkasında hangi arkadaşının olduğunu söylemesi istenir. Önde duran oyunculara birer top verilir. Oyuna başlama işareti verilince öndeki öğrenci elindeki topu başının üzerinden arkadaki arkadaşına verir. Alan öğrencinin aynı şekilde arkasındaki arkadaşına topu iletir.

Böylece top sıranın en arkasındaki oyuncuya ulaşır. Topu son alan öğrenci sıranın önüne koşarak topu havaya kaldırır. Bunu ilk yapan takım bir puan alır. Aynı oyun bacak arasından top gönderme ile de oynanır. Öğrenciler birbiri arkasına sıralanarak bacaklarını açarlar. En önde duran oyuncunun eline top verilir.

İşaret verilince en öndeki oyuncu topu bacaklarının arasından geçirerek arkasındakine gönderir. Topu alan en sondaki oyuncu öne geçer ve o da topu bacaklarının arasından geçirerek arkasındakine gönderir. Böylece her öğrenci bir kez öne gelip topu arkasındakine göndermiş olur. Önce bitiren takım bir puan alır. Puanlar hesaplanır. Kazanan takım belirlenerek alkışlanır diğer grup da gayretinden dolayı tebrik edilir.

 

okul öncesi spor etkinlikleri

 

okul öncesi spor etkinlikleri

 

okul öncesi spor etkinlikleri