Okul Öncesi Yumurta Etkinliği

Öğretmen sınıfa içinde yumurtalar olan bir torbayla gelir. Torbayı tüm öğrencilere dokundurarak içinde ne olduğunu tahmin etmelerini ister. Bu şekilde öğrencilerin ilgileri derse odaklanmış olur.

Öğretmen yumurtanın taze mi bayat mı olduğunu dokunarak anlayabilir miyiz? sorusunu öğrencilere yöneltir. Bunu bir deneyle anlayabileceğimizi öğrencilere anlatır.

Sınıfta bir ebe seçilir. Ebe sınıftan dışarı çıkarılır. Yumurta saklanır. Ebe sınıfa girince yumurtayı araması istenir. Ebe yumurtaya yaklaştıkça öğrenciler hızlı alkışlamaya başlar. Ebe yumurtadan uzaklaştıkça öğrenciler yavaşça alkışlamaya başlar ve yumurtayı bulmaya çalışır.

Yumurta bulunduktan sonra yumurtanın taze olup olmadığı ile ilgili bir deney yapılır. Bunun için iki bardak su ve iki bardak yumurtaya ihtiyaç var.  Yumurta bardağa koyulduğunda eğer batarsa taze, yüzerse bayat demektir. En sonunda batan taze yumurtaya gülen yüz, yüzen bayat yumurtaya üzgün yüz çizilir. Deney sonucu öğrencilerle birlikte gözlemlenir.

Deney sonunda öğrencilere taze yumurta yemenin sağlığa faydasından söz edilir. Büyüme ve gelişme için yumurta büyütmemiz gerektiğinden bahsedilir.

 

yumurta deneyi