Okul Öncesi Zaman Kavramı Oyunları

Öğretmen öğrencilere sabah, öğle, akşam vakitleriyle ilgili görseller gösterir. Bu saatlerde güneşin ve ayın konumundan bahseder. Öğrencilerden görseller hakkında soru sormaları beklenir.

Günün hangi vaktinde öğrencilere neler yaptıkları ile ilgili sohbet edilir. Sabah, öğle, akşam saatlerinde neler yapıldığı ile ilgili öğrencilere soru sorulur. Hepsine söz hakkı tanınarak bu vakitlerde neler yaptıklarını anlatmaları istenir.

Bu sohbetin ardından öğretmen öğrencilere vakitlerle ilgili bir oyun oynayacaklarını söyler ve oyunu anlatmaya başlar. Sınıfta öğrencilerin rahatlıkla hareket edebileceği boş bir alan oluşturulur. Renkli bantlarla sınıf üçe bölünür. Bir grup sabah, ikinci grup öğle, üçüncü grup akşamı ifade ettiği söylenir.

Öğrencilere sabah, öğle ve akşam vakitleriyle ilgili görseller gösterilir. Öğrencilerden bu görsellerin temsil ettiği vakitlere göre, sınıfta ilgili alana yürümeleri, o vakitte güneş hangi konumdaysa hatırlamaları güneş doğarken, güneş gökyüzünde parlarken, güneş batarken ve canlandırmaları istenir. Öğrencilerin ilgileri doğrultusunda oyun sürdürülür. Oyunun ardından öğretmen vakitlerle ilgili çeşitli etkinlik kağıtları vererek öğrencilerin bilgilerini pekiştirmelerini sağlar.

 

zaman kavramı (2)

 

zaman kavramı (2)

 

zaman kavramı (2)

 

zaman kavramı (2)