Okul Öncesi Zorunlu Eğitim İl Sayısı Artıyor

Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukcu AA muhabirine yaptığı açıklamada, okul öncesi eğitimin zorunlu hale getirildiği 32 ilde yüksek başarı elde edildiğini belirterek, alt yapısı uygun 20 ili zorunlu eğitim kapsamına dahil etmeyi planladıklarını belirtti.

Çubukçu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, okul öncesi eğitime önem verdiklerini vurgulayarak, okul öncesi çağındaki tüm çocukların bu eğitimi alacakları bir sistem hedeflediklerini kaydetti.

Bakan Çubukçu, ”Zeka ve dil gelişiminin en önemli periyodu 3-6 yaş arasında. Bu yaş grubunu ıskalamak eğitimde büyük bir kayıp. Hem dünyayla rekabet etmede, hem de gelecek nesillerin gelişimi açısından okul öncesi eğitimi önemli bir eğitim” dedi.

Bu eğitim-öğretim yılında 32 ilde başlatılan zorunlu okul öncesi eğitim pilot uygulamasından yüksek bir başarı elde edildiğini söyleyen Çubukçu, şöyle devam etti:

”Belirlenen kriterlere ve altyapıya uygun diğer illeri de bu 32 ile ilave edeceğiz. En azından 20 ili daha ilave etmeliyiz ki bu proje 3-4 yıl içinde yerleşsin, Türkiye genelinde okul öncesi eğitimin 6 yaşında başlaması gerektiği konusunda genel bir bilinç oluşsun. Türkiye genelinde okullaşma oranı yüzde 39. 32 ilden aldığımız verileri Türkiye geneline yansıttığımız zaman bu oran yüzde 43’leri bulmuş olacak.”

Okul öncesi eğitimi önemli bulduğunu yineleyen Çubukçu, şunları kaydetti:

”Bir ortaöğretim kurumunda daha fazla sene geçirmektense, eğitimi aşağıya doğru, önce 6’ya sonra 5’e çekmek, eğitim yaşını aşağıya doğru çekmekte büyük bir yarar var.

Bu konudaki kampanyaları şu açıdan çok önemsiyorum, kampanyalar maddi bir katkı sağlamıyor belki ama bir zihinsel dönüşüme hizmet ediyor. Hala Türkiye’de Okul öncesi eğitim, çalışan annelerin çocuklarına bakıldığı bakımevi gibi algılanıyor. Öyle değil. Yani en iyi eğitimli anne dahi çocuk eğitimi konusunda tecrübesiz olduğu için yanlışlar yapabiliyor. Bunu çevremizde de görüyoruz. Çocuğun iyi bir eğitim alması el becerilerini, konuşma becerilerini, anlatım kabiliyetini geliştiriyor. Bu, aile ilişkilerine de aile içi iletişime de çok olumlu yansıyor. Dolayısıyla, okul öncesi eğitimi çok ısrarla takip edeceğim. Politik önceliklerim arasında okul öncesi eğitim çok önemli bir yer tutuyor.”

Okul öncesi eğitimde 5 yaş (60-72 ay) grubunda okullaşma oranı yüzde 50’nin üstündeki Amasya, Trabzon, Burdur, Rize, Nevşehir, Yalova, Kırklareli, Isparta, Çanakkale, Muğla, Karaman, Kırşehir, Bilecik, Tunceli, Düzce, Giresun, Edirne, Kilis, Bartın, Uşak, Karabük, Bolu, Artvin, Eskişehir, Ardahan, Kırıkkale, Çankırı, Sinop, Gümüşhane, Bayburt, Kütahya ve Samsun’da bu eğitim-öğretim yılında zorunlu eğitime geçilmişti.