Portremi Çiziyorum

Öğretmen öğrencilere portrenin ne olduğunu sorar. Öğrencilerin fikirleri alındıktan sonra portrenin belden yukarısını gösteren resim ya da fotoğraf olduğu söylenir.

Öğrencilere üzerinde farklı insanların olduğu portre kartları dağıtılır. Bu kartların eşi olduğu ve sınıfın içinde gizlendiğinden bahsedilir.

Öğretmen sınıfın içinde bu portre kartlarının diğer eşini bulmasını ister. Müzik açılır ve müzikle birlikte tüm öğrenciler ellerindeki kartın eşini aramaya başlar. Arama işlemi müziğin kapanmasıyla sona erer.

Başkasına ait olan resmi bulan bir öğrenci varsa onu yere bırakmasını ve resmin diğer eşini araması gerektiği söylenir. Oyun, tüm öğrenciler ellerindeki kartların eşlerini bulunca sona erer.

Kartlardaki resimlerin incelenmesi istenir. Resimlerdeki kişilerin fiziksel özellikleri hakkında konuşulur. Örneğin, saç rengi, göz rengi, kulak yapısı, ten rengi vs ile ilgili öğrencilerin anlatım yapmaları beklenir.

Öğretmen tüm öğrencilerden aynaya bakmalarını ve ellerindeki resimlerle kendi fiziksel özelliklerini karşılaştırmalarını ister.

Son olarak çalışma masalarına geçilerek her öğrencinin kendi portrelerinin yapılması istenir. Yapılan portreler sınıf panosuna asılır. Çizilen resimlerde öğrencilerin birbirlerinin portrelerinin bulmaları istenir.

 

portremi çiziyorum

 

portremi çiziyorum