Sosyal Duygusal Gelişimi Desteklemek İçin Yapılabilecek Etkinlikler * 0-6 yaş Okul Öncesi için

Sosyal duygusal gelişimi destekleyecek etkinlikler

(0-1 ay)

Anne çocuk arasında oluşan duygusal bağın temeli bebeklikte atılır. Bunun sağlıklı gelişmesi için bebeğin annesine ve ortama güven duyması gerekir. Bu güven ihtiyaçların düzenli ve sevecen bir şekilde karşılanması ile oluşur. Bebeklikte oluşan bağ, temel güven duygusu ve bebeklerin doğuştan sahip oldukları huyları duygusal gelişimin temelini oluşturur.

Bebeği ağladığında rahatlatırken aynı zamanda neden ağladığıyla ilgili konuşun. “Ne oldu Esra’cım, diğer bebekler ağladığı için mi ağlıyorsun?” gibi.

Empati, başkalarının ne hissettiğini anlamak ve ilgilenmektir. Siz bebeğin ihtiyaçlarına anında, sürekli ve sevecen bir şekilde cevap verirseniz empatiyi öğretmeye başlamışsınız demektir. Mutsuz olduğunda rahatlatırsanız, ilerde aynısını size yapmaya başlayacaktır. Mutsuz olduğunuzda bir oyuncağını verecektir ya da sırtınızı sıvazlayacaktır.

Bebekler bu dönemde dokunulmaya sarılmaya ihtiyaç duyarlar. Dokunmanın beyin gelişimine de faydası vardır. Bebeği her tutuşunuzda yumuşak bir şekilde dokunun. Ona sevildiği ve istendiği mesajı verilmiş olur. Yumuşak dokunuşlar bebeği rahatlatır ve stresi azaltır. Sakin olduğunda etrafında olup bitenlerle daha ilgili olacaktır. Bebek masajının da yararları bilinmektedir. Özellikle de düşük kilolu doğan bebeklerin iştahını açtığı ve hızla gelişim gösterdikleri araştırmalarla kanıtlanmıştır. Hatta kabızlık çeken bebekleri de rahatlattığı ve ağrıyı azalttığı görülmüştür. Her gün dokunun ve dokunurken de konuşmayı ihmal etmeyin. Örneğin, “Şimdi senin kollarını elliyorum, bacaklarını yukarı kaldırıyorum.

29 YORUMLAR

  1. ya benim kitap ta var bu duyugsal gelişim ile ilgili materyal hazırlamam lazım bulamıyurm ya 🙁

  2. arkadaşlar ben çocuk gelişimi okuyorum eğer etkinlik arıyosanız size yardımcı olabilirim bu konuda elimde çok kaynak var .:)

  3. arkadaşlar ben çocuk gelişimi okuyorum eğer etkinlik arıyosanız size yardımcı olabilirim bu konuda elimde çok kaynak var .:)

  4. ya güzel olmuş ama rica etsem etkinlikte koyarmısınız hemde bol bol resimleri de olsun ama daha çok yazı olursa süper olur

  5. yha süzel ama benim aradaığım şey yok ben sosyal gelişim ile ilgili 50 tane etkinlik arıyorum en azından bi kaçtane yayınlarsanız sevinirim:D

  6. güzel ama biraz uzun ve anlamsız olmuş herkes bunun eğitimini bilmiyo daha açıklayıcı cümleler daha ii olur bence

  7. hadiii nolur yardım edin bu benim için çok önemli lütfeeen çocuğun sosyal gelişimine uygun etkinlikler ve oyunlar hakkında yardım edin noluur

  8. hayyyyır deli oldum ya bunlar güzel de benim ardığın şey bunlar deilşöyle güzel etkinlikler oyunlar

  9. güzel olabilir fakat aradığımı bulamadım hep stede bir şey araken bu kadar zorlanacak mıyız anlamadım ki yinede teşekkürle

  10. birlikte kitap oluşturma fikrini tuttum herzaman hersey aklımıza gelmeyebiliyor…

Yoruma kapalı.