Türkçe Dil Etkinliği

BİR YENİ YIL GÜNÜ
(HİKAYE ŞERİDİMİZİN 31 OCAK GÜNÜ OKUNMASI TAVSİYE EDİLİR)

Anasınıfı Türkçe Dil Etkinliği’ni Ayşegül Sofuoğlu Kol hocamız paylaştı, kendisine tüm anaokullu.com ailesi adına çokk teşekkürler.

Türkçe Dil Etkinliği

31 Ocak günü tüm çocuklar büyük bir heyecanla öğretmenleri … Bey’i (o gün sınıfta uslu duran çocuğun ismi konur)dinliyorlardı. Öğretmen … Bey çocuklara : ‘-Yeni yıla girerken ne yapılır biliyor musunuz çocuklar?’ diye sorar. (Sınıftan gelen cevaplara göre çocuklar yönlendirilir ve sohbete devam edilir.)

Türkçe Dil Etkinliği

O sırada …(sınıfta yine en uslu duran çocuğun ismi karaktere konur) güzel bir şekilde parmak kaldırarak, söz ister. Öğretmeni … ‘e söz verir ve … : ‘- Yeni yılda insanlar birbirlerine sevgi sözcükleri söylerler ‘der

Türkçe Dil Etkinliği

Öğretmen… Bey, …’a hak verip, eline bir TEBRİK KARTI alır ve çocuklara artık teknolojiden dolayı eskiyen bir iletişim aracını anlatmaya başlar. ‘- Çocuklar, bu elimde gördüğünüz bir tebrik kartıdır. İnsanlar yeni yılda sevdiklerine, bu kartın içine güzel cümleler yazıp yollarlar. Kimin eline bu kart geçerse, çok mutlu olur.’ Der ve her çocuğun sınıfa getirdikleri tebrik kartına sevdikleri insanlara güzel cümleler yazmalarını ister. Sıra …’a gelmişti. … Kartı teyzesine yollamak istiyordu. Kartının içinde;
Sevgili teyzeciğim, yeni yılınızı  kutlar, sizlere mutluluk getirmesini dilerim

Türkçe Dil Etkinliği

… eve giderken postaneye uğrar ve öğretmeninin anlattığı gibi kartını bir zarfın içine koyar ve zarfın ağzını dikkatlice kapar.

Türkçe Dil Etkinliği

Ve elinde bulunan zarfı postanedeki görevli amcaya verir. Parasını da ödeyerek postaneden ayrılır.

Türkçe Dil Etkinliği

Akşam olunca; … Kız kardeşi… (o gün uslu duran kız çocuğunun adı konur) ile birlikte çam ağaçlarını süslerler ve büyük bir heyecanla saatin 12 olmasını, 1 yaş daha büyüyeceklerini beklerler.

NOT1: BU TV ŞERİDİNDE SADECE RESİMLER ALINTIDIR. METİN ÇOCUKLARI AKTİF OLARAK KATMAK İÇİN DEĞİŞTİRİLEREK ANLATILMIŞTIR. SİZLER DE KENDİNİZE GÖRE DOĞAÇLAMA ANLATABİLİRSİNİZ.

NOT 2: BU ETKİNLİĞİN ARDINDAN ÇOCUKLARLA BİRLİKTE SANAT ETKİNLİĞİNDE TEBRİK KARTI YAPILABİLİR VE ARDINDAN ALAN GEZİSİ OLARAK POSTANEYE GEZİ DÜZENLENEREK; KARTLAR POSTALANABİLİR.
BUYRUN SİZLERE 1 GÜNLÜK PLAN.

4 YORUMLAR

  1. rica ederim…
    bu eserin üzerinde inanın çok emek var.patiska kumaşa resim yapmak ve boyamak oldukça zor oluyor.
    sağolsun ablamların yardımı ile yaptık.
    güle güle kullanın

Yoruma kapalı.