Yeşil Balonun Macerası

Öğretmen öğrencilerle birlikte çember şeklinde oturulur. Öğretmen cebinden yeşil bir balon çıkararak şişirir “Şimdi yeşil balonun hikâyesini dinleyeceğiz.” der ve hikâyeyi anlatmaya başlar.

 Yeşil Balonun Hikayesi
“Yeşil balon çok heyecanlıydı ve diğer balonlardan ayrılarak havada uçmaya başladı. Önce yeşil ağaçları gördü, ne kadar çok ağaç vardı ve hepsi kendisiyle aynı renkteydi. Daha sonra biberleri, salatalıkları, ıspanakları, erikleri gördü; derenin kenarında da yeşil kurbağaları. Biraz daha ilerleyince yeşil bir bina gördü. O binanın içinde hareket eden bir şeyler vardı. Merak etti. Acaba neydi? Yaklaştı, yaklaştı ve cama geldiğinde içeride resim yapan çocuklar gördü. Çocukların önünde iki renk boya vardı. Biri mavi, biri de sarı. Ne yapacaklarını merakla beklemeye başladı. Çocuklar bu iki rengi karıştırıyorlardı. O da ne? Gözlerine inanamadı. Kendi rengi oluşmuştu. “Aaa! Yeşil… Benim rengim. Demek ki benim rengim mavi ve sarı rengin karışımından oluşuyor” dedi ve gökyüzüne doğru uçmaya devam etti.

Hikâyenin ardından öğrencilere sorular sorulur.
“Yeşil balon kendi rengiyle aynı renkte neleri gördü? Çocuklar hangi renkleri karıştırınca yeşil rengi elde ettiler? Yeşil renkte başka neler var?” gibi sorular sorarak öğrencilerden cevaplar alınır. Öğrencilerden çevrelerindeki yeşil renkteki varlıkları söylemeleri istenir. Ardından masalara geçilir. Sarı ve mavi parmak boyaları karıştırılarak yeşil renk oluşturulur. Öğrencilere A4 kâğıtları dağıtılarak yeşil renkte olan meyve, sebze ve hayvan vb. resimleri çizmeleri ve boyamaları istenir.

 

yeşil balonun hikayesi